Dla krwiobiegu gospodarczego kluczowym elementem jest niezakłócony dostęp do stosunkowo taniej energii. Gwarancją nieprzerwanych dostaw prądu jest uniezależnianie się od zewnętrznych dostawców surowców energetycznych. Europa dopiero po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję zrozumiała, jakim błędem były realizowane przez dekady na ogromną skalę zakupy gazu z Rosji. Kraje naszego regionu ostrzegały wcześniej przed polityką Moskwy, opierając się na własnych doświadczeniach z przeszłości. Trzeba było krwawego konfliktu zbrojnego, by Zachód zrozumiał narrację państw Europy Środkowej.
Transformację sektora energii należy dziś rozumieć nie tylko jako odpowiedź na rosnące zagrożenie dla środowiska i odpowiedzialność za los przyszłych pokoleń, ale też jako dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy. Budowa odnawialnych źródeł energii, rosnący udział w miksie poszczególnych krajów energii pochodzącej ze słońca, wiatru czy wody zmniejsza zależność od surowców energetycznych. Rozwój technologii poprawia efektywność instalacji, co sprawia, że konsumenci mogą liczyć na atrakcyjne, przewidywalne ceny prądu. Niezwykle istotnym czynnikiem jest obecna i przyszła współpraca europejska w zakresie stabilizacji systemów energetycznych, rozbudowy połączeń i wspólnych przedsięwzięć.
Nowa energetyka to energetyka rozproszona. Era centralnych jednostek wytwórczych, które odpowiadają za dostawy energii dla dużej liczby odbiorców, powoli się kończy. System zdecentralizowany ma wiele zalet. Podstawową jest mniejsza podatność na duże awarie. Wstrzymanie pracy dużej jednostki ma bardzo poważne konsekwencje dla wielu odbiorców. W przypadku źródeł rozproszonych skala strat w przypadku awarii jest dużo mniejsza. Od ponad trzech lat za wschodnią granicą Polski toczy się regularna wojna. W ostatnim czasie pojawiają się obawy, że konflikt rozciągnie się na kolejne kraje. Wielokrotnie mieliśmy okazję obserwować działania rosyjskiej armii, która koncentrowała się na niszczeniu infrastruktury energetycznej Ukrainy. System rozproszony ma tę przewagę, że jest również odporniejszy na działania wojenne wroga.
W panelu poświęconym Europie i jej energii udział wezmą: Christian Baer, sekretarz generalny Europex, Astrid Bergmål z TotalEnergies, Tarek Helmi, Deloitte Global Lead of Low-Carbon Solutions, Piotr Kuberka, prezes Shell Polska, Marcin Laskowski, wiceprezes ds. regulacji w PGE, i Witold Literacki, wiceprezes Orlenu.
Debata „Europa i jej energia”, środa 23 kwietnia, godz. 14.30–16.00, sala balowa B
Partner relacji: PGE Polska Grupa Energetyczna SA