Kasjer Putina przejmie największe sklepy internetowe Rosji

Rosyjska wojna pożera coraz więcej publicznych pieniędzy, więc Kreml rozpędza machinę zagrabiania prywatnych majątków. Nie wystarczą już fabryki zachodnich koncernów z „nieprzyjaznych” państw. Teraz czas na najbardziej zyskowne prywatne rosyjskie firmy.

Publikacja: 22.04.2025 14:19

Kasjer Putina przejmie największe sklepy internetowe Rosji

Foto: Adobe Stock

Struktury kontrolowane przez miliardera Jurija Kowalczuka (pod sankcjami Zachodu od 2014 r.), nazywanego przez Biały Dom „osobistym kasjerem Putina”, planują przejąć kontrolę nad największymi sklepami online Rosji – Wildberries i Ozon. Poinformowały o tym źródła portalu „The Bell” (uznany przez rosyjski reżim za obcego agenta, tworzony przez dziennikarzy, którzy po agresji odeszli z prestiżowej gazety biznesowej RBK).

Rosyjski sklepy internetowy Ozon pochłaniany przez Kreml

Według źródeł portalu, firmy powiązane z Kowalczukiem kupiły 27,7 proc. udziałów w drugim co do wielkości sklepie internetowym w Rosji, Ozon (który odpowiada za prawie jedną czwartą rosyjskiego rynku e-commerce).

Odpowiedzialnym za przygotowanie i realizację transakcji został pierwszy zastępca szefa administracji prezydenckiej Siergiej Kirijenko. Jak podaje gazeta RBK, firma Vostok Investments, która przejęła odebrane przez Kreml amerykańskiemu inwestorowi aktywa funduszu Baring Vostok, sprzedała swoje udziały na giełdzie za 38,2 mld rubli w końcu 2024 r. Wcześniej firma VK, które również podlega strukturom Kowalczuka i Gazpromu, chciała kupić udziały w Ozonie.

Ponadto Kowalczuk, którego majątek szacuje się na 3 mld dolarów, ma udziały w firmie Wildberries, liderze rosyjskiego handlu internetowego, która zajmuje jedną trzecią rynku. Według źródeł, platforma sprzedażowa trafi do przyjaciela Putina „w wyniku trwającego konfliktu korporacyjnego wokół firmy”. Niedawno moskiewski sąd nakazał Władysławowi Bakalczukowi, byłemu współwłaścicielowi Wildberries LLC, przeniesienie pozostałych udziałów (ma 1 proc.) w spółce na jego byłą żonę, Tatianę Kim. Uczestnicy rynku mówią również o zainteresowaniu struktur Kowalczuka przejęciem całego Wildberries, zauważa „The Bell".

Spółki kontrolowane przez Kowalczuka są również właścicielami części Yandex Market. Forbes zauważył, że aż 40 proc. platformy sprzedażowej Yandexu może znaleźć się w sferze zainteresowań struktur kasjera Putina. Te trzy platformy kontrolują łącznie ponad 60 proc. rynku, a zgromadzenie ich aktywów pod jedną kontrolą pozwoli na „zakończenie wojny o rabaty” – zauważono w publikacji.

Rodzina Kowalczuków tuczy się przy Putinie

Dziś 74-letni Kowalczuk jest głównym udziałowcem Banku Rossija (objęty sankcjami od 2014 r.), a także prezesem zarządu Centrum Badań Strategicznych Północny-Zachód i zajmuje 47. miejsce w rankingu bogaczy rosyjskich Forbesa.

Towarzyszy Putiunowi od początku jego pięcia się po władzę. W 1996 roku został współzałożycielem putinowskiej spółdzielni letniskowej „Oziero”, w której skupił się najbliższy dwór dyktatora. Kowalczuk jest również współwłaścicielem „Nacjonalnoj Media Grup” (objęte sankcjami).

Czytaj więcej

Putin uwolnił swoich oligarchów od podatków

Według źródeł opozycyjnego portalu „Wiorstka” to właśnie Kowalczuk odegrał główną rolę w podjęciu przez Putina decyzji o agresji zbrojnej na Ukrainę. O stopniu zaufania Putina do swojego „kasjera” świadczy fakt, że w czasie pandemii koronawirusa, którą Putin spędził w izolowanej rezydencji, unikając kontaktów w innymi ludźmi, tylko Kowalczuk mógł przebywać w pobliżu dyktatora.

Cała rodzina Kowalczuków korzysta w z wyjątkowej pozycji na dworze kremlowskim. Bratanek Kirłł jest dyrektorem zarządzającym firmy ABR Management, a brat Michaił prezesem narodowego ośrodka badawczego Instytut Kurczatowa (objęty sankcjami). Syn Jurija Kowalczuka, Borys (objęty sankcjami), były prezes zarządu państwowego koncernu energetycznego Inter RAO, stoi na czele Izby Obrachunkowej (odpowiednik polskiego NIK).

Od czasu kiedy objął stołek Izba, której głównym zadaniem jest kontrola wydatków budżetowych, nie interesuje się wydawaniem publicznych pieniędzy, nie wykrywa żadnych nieprawidłowości. W marcu ubiegłego roku Borys został mianowany zastępcą szefa prezydenckiego Zarządu Kontroli. Tym samym wszystko, co dotyczy finansów Rosji, jest już pod kontrolą zaufanego podwładnego dyktatora.

Handel
Polacy mają dość wojny cenowej Lidla z Biedronką
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Handel
Zwrot akcji na wojnie handlowej. Trump zapowiada mniejsze cła na produkty z Chin
Handel
Efekt ceł Donalda Trumpa. Polskie firmy zastanawiają się, w których krajach kupować i sprzedawać
Handel
Kryzys ogarnia Rosję. Import z Chin najniższy od początku wojny
Handel
Polacy wybierają szybkie zakupy w pobliżu domu. Żabka zaciera ręce