10 marca 2025 r. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze zarejestrował wniosek jednego z wierzycieli o upadłość spółki Cinkciarz.pl (sygn. akt ZG1E/GU/85/2025), a 28 marca 2025 r., Sąd Rejonowy w Zielonej Górze ustanowił tymczasowego nadzorcę sądowego. Klienci Cinkciarza – osoby fizyczne , ale też małe firmy - obawiają się o zaspokojenie swoich roszczeń.
Ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego służy zabezpieczeniu majątku dłużnika na etapie rozpoznawania wniosku upadłościowego. Nadzorca może zostać zobowiązany, w wyznaczonym przez sąd terminie, do złożenia sprawozdania na temat stanu finansowego dłużnika, rodzaju i wartości jego majątku oraz przewidywanych kosztów postępowania upadłościowego. W sprawozdaniu trzeba podać informacje na temat stanu finansowego dłużnika, rodzaju i wartości jego majątku. Spółka objęta nadzorem nie może bez zgody nadzorcy dokonywać czynności przekraczających zwykły zarząd, np. sprzedawać nieruchomości.
Jak Cinkciarz wpadł w tarapaty
Ministerstwo przypomina, jak doszło do obecnej sytuacji Cinkciarza. 2 października 2024 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała jednogłośnie decyzję o cofnięciu zezwolenia na świadczenie przez Conotoxia sp. z o.o. - która działała przez agentów – spółki Cinkciarz.pl sp. z o.o. i Cinkciarz.pl Marketing sp. z o. o. - usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej.
KNF stwierdziła, że spółka nie zapewnia ostrożnego i stabilnego zarządzania działalnością w zakresie usług płatniczych, czyli zachodzi przesłanka cofnięcia firmie zezwolenia na świadczenie usług płatniczych. Kluczowe dla takiego wniosku było niewypełnianie przez spółkę obowiązków ustawowych (art. 78 ust. 1-3 ustawy o usługach płatniczych), związanych z ochroną środków pieniężnych przyjętych od użytkowników usług płatniczych na poczet wykonania transakcji płatniczych.
Czytaj więcej
Cinkciarz sponsorował niemal wszystko i wszędzie. Sceptykom mówiono o know-how, dzięki któremu fi...