Sąd upadłościowy ustanowił nadzorcę dla Cinkciarza. Co z pieniędzmi klientów?

Sąd Rejonowy w Zielonej Górze ustanowił dla spółki Cinkciarz.pl tymczasowego nadzorcę sądowego, który ma zabezpieczyć majątek firmy. Ministerstwo Sprawiedliwości podało najważniejsze fakty, czynności prawne i liczby obrazujące skalę problemu oraz efekty dotychczasowych prac wymiaru sprawiedliwości.

Publikacja: 22.04.2025 17:35

Sąd upadłościowy ustanowił nadzorcę dla Cinkciarza. Co z pieniędzmi klientów?

Foto: Adobe Stock

10 marca 2025 r. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze zarejestrował wniosek jednego z wierzycieli o upadłość spółki Cinkciarz.pl (sygn. akt ZG1E/GU/85/2025), a  28 marca 2025 r., Sąd Rejonowy w Zielonej Górze ustanowił tymczasowego nadzorcę sądowego. Klienci Cinkciarza – osoby fizyczne , ale też małe firmy - obawiają się o zaspokojenie swoich roszczeń.

Ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego służy zabezpieczeniu majątku dłużnika na etapie rozpoznawania wniosku upadłościowego. Nadzorca może zostać zobowiązany, w wyznaczonym przez sąd terminie, do złożenia sprawozdania na temat stanu finansowego dłużnika, rodzaju i wartości jego majątku oraz przewidywanych kosztów postępowania upadłościowego. W sprawozdaniu trzeba podać informacje na temat stanu finansowego dłużnika, rodzaju i wartości jego majątku. Spółka objęta nadzorem nie może bez zgody nadzorcy dokonywać czynności przekraczających zwykły zarząd, np. sprzedawać nieruchomości. 

Jak Cinkciarz wpadł w tarapaty

Ministerstwo przypomina, jak doszło do obecnej sytuacji Cinkciarza. 2 października 2024 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała jednogłośnie decyzję o cofnięciu zezwolenia na świadczenie przez Conotoxia sp. z o.o. - która działała przez agentów – spółki Cinkciarz.pl sp. z o.o. i Cinkciarz.pl Marketing sp. z o. o. - usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej.  

KNF stwierdziła, że spółka nie zapewnia ostrożnego i stabilnego zarządzania działalnością w zakresie usług płatniczych, czyli zachodzi przesłanka cofnięcia firmie zezwolenia na świadczenie usług płatniczych. Kluczowe dla takiego wniosku było niewypełnianie przez spółkę obowiązków ustawowych (art. 78 ust. 1-3 ustawy o usługach płatniczych), związanych z ochroną środków pieniężnych przyjętych od użytkowników usług płatniczych na poczet wykonania transakcji płatniczych.

Czytaj więcej

Leszek Kieliszewski: Schemat Ponziego, czyli co łączy przypadek Palikota z kłopotami Cinkciarza

Jeden prezes Cinkciarza za kratkami, drugi za granicą

3 października 2024 r. wszczęto postępowanie przygotowawcze pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Do prokuratury wpłynęło ponad 2 tys. zawiadomień, w szczególności od klientów portalu cinkciarz.pl, którzy nie odzyskali wpłaconych pieniędzy.

Głównym podejrzanym jest Robert G.,  członek zarządu a następnie prezes zarządu spółki Conotoxia. Zarzucono mu współdziałanie w popełnieniu przestępstwa oszustwa polegającego na „doprowadzeniu szeregu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie przekraczającej 49 milionów złotych poprzez wprowadzenie tych osób w błąd co do okoliczności mających znaczenie dla zawarcia umowy w aplikacji mobilnej Cinkciarz.pl., w tym co do faktycznego przeznaczenia środków finansowych, pozyskanych od pokrzywdzonych w ramach internetowej wymiany walut oraz z usług płatniczych i finansowania z tych środków, między innymi, działalności operacyjnej spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Conotoxia Holding”. Robert G. jest w areszcie.

Czytaj więcej

Członek zarządu Cinkciarz.pl zatrzymany przez CBŚP. Są zarzuty dla prezesa

Postanowienie o przedstawieniu zarzutów popełnienia przestępstwa z art. 286 § 1 k.k. i inne, wydane zostało także wobec Marcina P. – prezesa zarządu Cinkciarz.pl sp. z o.o.. Zarzutów mu nie przedstawiono, gdyż podejrzany przebywa poza granicami kraju. Jednak 19 marca 2025 r. prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na mieniu podejrzanego Marcina P., celem wykonania grożącej mu kary grzywny, środka kompensacyjnego w postaci obowiązku naprawienia szkody oraz zwrotu pokrzywdzonym korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa.

Sprawa karna ma charakter rozwojowy. 

Ponad 1000 pozwów przeciwko Cinkciarz.pl sp. z o.o. i Conotoxia sp. z o.o. 

W latach 2024 – 2025 do Sądu Rejonowego w Zielonej Górze przeciwko spółce cinkciarz.pl wpłynęło 1122 spraw, załatwiono 721 spraw, w 641 spraw uwzględniono żądanie, pozostało do rozpoznania 401 spraw – informuje resort sprawiedliwości (dane z sądu wg stanu na dzień 1.04.2025 r.) .

Ze spraw uwzględniających żądanie: w 20 wydano wyrok uwzględniający powództwo, w 406 wydano nakaz zapłaty, w 213 uwzględniono wniosek o zabezpieczenie przed wytoczeniem powództwa. Pozostałe z załatwionych spraw zakończono formalnie (m.in. w 2 odrzucono wniosek, 20 spraw umorzono a 31 przekazano wg właściwości), 1 ze spraw dotyczyła zabezpieczenia dowodu i wniosek oddalono. Wydano 276 postanowień w przedmiocie zabezpieczenia (rep. Nc).

Przeciwko spółce Conotoxia wpłynęło 141 spraw, załatwiono 107 spraw, z czego w 87 sprawach uwzględniono żądanie, nie wydano orzeczenia oddalającego, pozostało do załatwienia 34 sprawy. Ze spraw uwzględniających żądanie: w 1 wydano wyrok uwzględniający powództwo, w 54 wydano nakaz zapłaty, w 32 uwzględniono wniosek o udzielenie zabezpieczenia przed wytoczeniem powództwa. Pozostałe z załatwionych spraw zakończono formalnie (m.in. 13 spraw umorzono a 3 przekazano wg właściwości). Wydano 30 postanowień w przedmiocie zabezpieczenia. (rep. Nc).

W Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze przeciwko firmie cinkciarz.pl sp. z o.o.  w latach 2024 – 2025 wpłynęły 283 sprawy, załatwiono 216 spraw, z czego żądanie uwzględniono w 156 sprawach, w 1 sprawie zarejestrowanej w Rep. Co wniosek oddalono. W 5 sprawach postępowanie zostało umorzone wobec cofnięcia żądania, a 27 spraw przekazano wg właściwości. W toku jest obecnie 67 spraw (dane z sądu wg stanu na dzień 1.04.2025 r.)

Ministerstwo informuje, że osoby pokrzywdzone w sprawie dotyczącej portalu Cinkciarz proszone są o kierowanie wszelkiej korespondencji na adres Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce