Nagrody dla Powstańców Warszawskich bez podatku. Jest projekt rozporządzenia

Żołnierze Powstania Warszawskiego dostaną po 20 tys. zł. Jest to ich przychód, nie będą musieli jednak wykazywać go w zeznaniu rocznym PIT i płacić od niego podatku.

Publikacja: 05.05.2025 17:44

Powstańcy warszawscy Stanisław Wołczaski (L) i Helena Kamerska (P) podczas obchodów 80. rocznicy prz

Powstańcy warszawscy Stanisław Wołczaski (L) i Helena Kamerska (P) podczas obchodów 80. rocznicy przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf, 6 bm. przed pomnikiem powstańców warszawskich - jeńców Stalagu 344 Lamsdorf w Łambinowicach.

Foto: PAP/Krzysztof Świderski

Opodatkowanie Powstańców Warszawskich byłoby przejawem nadmiernego fiskalizmu – tak brzmi uzasadnienie projektu rozporządzenia ministra finansów o zaniechaniu poboru PIT. Dotyczy nagród wypłacanych w 2025 r. na podstawie uchwały Rady miasta stołecznego Warszawy.

Z uchwały tej wynika, że nagroda jest przyznawana żyjącym Powstańcom Warszawskim, których dane znajdują się w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego. A także żyjącemu małżonkowi Powstańca Warszawskiego, jeśli Powstaniec zmarł w 2025 r., ale wniosek został złożony przed jego śmiercią.

Nagroda wynosi 20 tys. zł. Będzie przekazana do 1 sierpnia 2025 r. (w uzasadnionych przypadkach do 31 grudnia 2025 r.) przelewem na konto albo przekazem pocztowym.

Czytaj więcej

Spieszmy się czcić bohaterów, tak szybko odchodzą

Ustawa o PIT – nagroda dla Powstańca Warszawskiego to przychód

Jak rozliczyć otrzymane pieniądze? Zgodnie z ustawą o PIT jest to przychód, od którego, co do zasady, należy zapłacić podatek. Nagrody zaliczamy do przychodów z tzw. innych źródeł rozliczanych według skali. Miasto stołeczne Warszawa powinno wystawić Powstańcowi (a także przekazać do urzędu skarbowego) informację PIT-11. Na jej podstawie nagrodę trzeba wykazać w zeznaniu rocznym (zostanie też uwzględniona w przygotowanych przez skarbówkę deklaracjach w serwisie u-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT) i opodatkować (jeśli wszystkie dochody podatnika przekroczyły kwotę wolną).

Rozporządzenie – od nagrody dla Powstańca Warszawskiego nie będzie podatku

Ustawa o PIT nie przewiduje stosownego zwolnienia (chociaż jest ich obecnie 160). Dlatego potrzebne jest rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku, wydane na podstawie art. 22 par. 1 pkt 1 ordynacji podatkowej. Jego przyjęcie spowoduje, że miasto stołeczne Warszawa nie będzie musiało wystawiać informacji PIT-11, natomiast Powstańcy zostaną zwolnieni z obowiązku wykazywania nagród w zeznaniu rocznym i płacenia od nich podatku.

W uzasadnieniu podano, że na dzień 5 marca 2025 r. żyło 325 Powstańców Warszawskich. Ich średni wiek wynosi 98 lat.

Czytaj więcej

Nagrody dla Powstańców Warszawskich bez PIT

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Podobne obowiązywały w poprzednich latach.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne i uzgodnienia wewnętrzne

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku