Zwolnienie z pracy za wystąpienie z kościoła katolickiego. Rzecznik TSUE: to dyskryminacja

Zwolnienie pracownika przez organizację katolicką z powodu wystąpienia z Kościoła katolickiego może stanowić dyskryminację ze względu na religię - tak w swojej opinii uznała rzecznik generalna TSUE, Laila Medina.

Publikacja: 10.07.2025 13:54

Zwolnienie z pracy za wystąpienie z kościoła katolickiego. Rzecznik TSUE: to dyskryminacja

Foto: Adobe Stock

Sprawa dotyczy byłej pracownicy Katholische Schwangerschaftsberatung, czyli organizacji Kościoła katolickiego w Niemczech, które zapewnia m.in. doradztwo kobietom w ciąży, w tym w zakresie aborcji.

Jego pracownicy nie muszą być katolikami, lecz podlegają szczególnym warunkom zatrudnienia Kościoła katolickiego. Jak przypomniano w komunikacie TSUE, jeśli chodzi o pracowników katolickich, wystąpienie z Kościoła katolickiego jest uważane za poważne naruszenie obowiązku lojalności w stosunku do pracodawcy i może prowadzić do zwolnienia z pracy. Jest to jedno z najpoważniejszych przestępstw przeciwko wierze i jedności Kościoła katolickiego.

W 2019 r. Katholische Schwangerschaftsberatung zwolniło z pracy jedną ze swoich doradczyń, która wystąpiła z Kościoła katolickiego i odmówiła ponownego przystąpienia do niego. Kobieta skutecznie zaskarżyła zwolnienie z pracy przed sądami pracy niższej instancji w Niemczech. Organizacja wniosła apelację do federalnego sądu pracy. Ten zwrócił się do TSUE z pytaniem, czy w tej sytuacji zwolnienie stanowiło dopuszczalne odmienne traktowanie w kontekście dyrektywy w sprawie równego traktowania. W szczególności chodzi o wykładnię odstępstw przewidzianych w dyrektywie w odniesieniu do wymogów zawodowych.

Czytaj więcej

Rzecznik TSUE: wymogi zawodowe określane przez organizacje religijne podlegają kontroli sądowej

Rzecznik generalna TSUE: nieprzerwana przynależność do kościoła to nie podstawowy wymóg zawodowy

W przedstawionej dziś opinii, rzeczniczka generalna Laila Medina stwierdziła, że zwolnienie pracownika przez organizację wyznaniową z powodu jego decyzji o wystąpieniu z określonego kościoła nie może, w przypadku takim jak w opisywanej sprawie, być uzasadnione na podstawie przepisu dyrektywy w sprawie równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy, który zezwala, pod pewnymi warunkami, na odmienne traktowanie ze względu na religię w odniesieniu do działalności zawodowej w kościołach i organizacjach wyznaniowych.

Reklama
Reklama

Jej zdaniem przesłanki określone w tym przepisie nie zostały spełnione, jeżeli wykonywanie działalności zawodowej nie wymagało przynależności do tego konkretnego kościoła, a dany pracownik nie działał otwarcie w sposób sprzeczny z etyką tego kościoła.

Medina wyjaśnił, iż wymóg zawodowy można uznać za podstawowy w rozumieniu tego przepisu, jeżeli ze względu na charakter i warunki wykonywania działalności zawodowej, brak przynależności do religii sprawiał, że dany pracownik był nieodpowiedni do wykonywania tej działalności, biorąc pod uwagę etykę organizacji. Tymczasem wymogu zawodowego, polegającego na nieprzerwanej przynależności do kościoła, nie można uznać za podstawowy, jeżeli organizacja wyznaniowa działająca w charakterze pracodawcy, nie uzależniała wykonywania działalności zawodowej od takiej przynależności ani gdy ponadto organizacja ta zatrudniała osoby innego wyznania w celu wykonywania tej działalności. Jak zaznaczono, wystąpienie z tego kościoła nie jest samo w sobie wystarczającą podstawą do przyjęcia, że dany pracownik nie zamierza nadal przestrzegać podstawowych zasad i wartości kościoła, i że automatycznie przestanie wypełniać swoje obowiązki wynikające ze stosunku pracy.

Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Praca, Emerytury i renty
Rząd samodzielnie ustali wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2026 roku
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Praca, Emerytury i renty
Będzie więcej dni wolnych na opiekę nad dzieckiem? Minister odpowiada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama