Wzrost przeciętnego wynagrodzenia o 7,7 proc. rok do roku w marcu jest zgodny ze średnią prognoz ekonomistów dla „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Co ważniejsze – jest też lekko niższy niż w lutym (7,9 proc.) i w ogóle najniższy od ponad czterech lat. Ostatnio niższą dynamikę płac w sektorze przedsiębiorstw odnotowano w lutym 2021 r. Od czterech miesięcy obserwujemy jednocyfrowy wzrost pensji rok do roku, co przez wcześniejsze trzy lata prawie się nie zdarzało.
Średnio w całym pierwszym kwartale przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło o około 8,3 proc. Gdyby przyjąć, że w podobnym tempie rosły płace w całej gospodarce narodowej, to byłby to odczyt wyraźnie niższy niż Narodowy Bank Polski prognozował w marcowej projekcji inflacyjnej (10,1 proc.). Wydaje się, że takie założenie (o podobnej dynamice płac w sektorze przedsiębiorstw, co w całej gospodarce narodowej) jest uprawnione: na to wskazują zwykle historyczne dane.
Czytaj więcej
W trzy miesiące rodzimi przedsiębiorcy z lidera rankingu optymizmu stali się największymi na świe...
Rok 2024 r. był wyjątkowy za sprawą dużych podwyżek w sektorze publicznym (co windowało dynamikę płac w gospodarce narodowej, ale nie w sektorze przedsiębiorstw), w 2025 r. pensje w „budżetówce” nie urosły już tak istotnie. Gwoli wyjaśnienia: dane z sektora przedsiębiorstw dotyczą wyłącznie firm (a więc nie sfery budżetowej), i to zatrudniających minimum dziesięć osób.
Stopy procentowe w dół już na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w maju?
Marcowe dane o dynamice płac w sektorze przedsiębiorstw – wciąż podwyższone, ale jednak wyraźnie niższe niż jeszcze w 2024 r. i niższe niż w marcowej projekcji NBP, oraz pozostające w tendencji spadkowej – powinny być dla Rady Polityki Pieniężnej jednym z argumentów za tym, aby już na posiedzeniu 6-7 maja obniżyć stopy procentowe. Tak przynajmniej sugerowały wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego i części członków Rady. – RPP jest nastawiona, żeby obniżać stopy, ale następne dane muszą dać potwierdzenie, że pozytywne trendy [z punktu widzenia RPP – red.] trwają – mówił Glapiński podczas kwietniowej konferencji prasowej.