Najnowsza, piąta edycja ogólnopolskiego badania Bibby MSP Index, przynosi poprawę nastrojów wśród właścicieli małych i średnich firm. Główny wskaźnik sondażu Bibby MSP Index, pokazujący przyszłe tendencje i najbardziej prawdopodobny kierunek zmian w sektorze MSP, zwiększył się do 51,7 pkt. Daje to wzrost o 10,7 pkt w porównaniu z październikową edycją badania.

Na wyższy poziom indeksu wpłynęły przede wszystkim optymistyczne prognozy co do zakładanej sprzedaży, a co za tym idzie – lepszej płynności w branżach produkcyjnej i budowlanej. Z badania wynika również, że co najmniej połowa firm utrzyma inwestycje na planowanym poziomie, a 66 proc. ankietowanych przedsiębiorców utrzyma obecne zatrudnienie. – Wzrost głównego indeksu odczytujemy jako ważną, jednak na razie sezonową zwyżkę nastrojów. Na ile trwała okaże się zwyżka optymizmu przedsiębiorców, potwierdzi się w kolejnej fali badania. Cieszy nas fakt, że większość firm nie rezygnuje z planowanych inwestycji, które są podstawą przyszłego wzrostu – mówi  Krzysztof Kuniewicz, dyrektor generalny Bibby Financial Services.

Wskaźnik Bibby MSP Indeks budowany jest na podstawie oceny sytuacji firm w 5 kluczowych obszarach: płynności finansowej, zewnętrznego finansowania, inwestycji, sprzedaży i zatrudnienia. Mimo zwyżki całego Indeksu, przedsiębiorcy nie oczekują poprawy poziomu finansowania z zewnętrznych źródeł. – Widzimy, że mały i średni biznes w przeważającej mierze polega wyłącznie na własnym finansowaniu, cierpliwie czekając na pieniądze od kontrahentów. Prezentowany w raporcie, oczekiwany wzrost płynności jest pochodną spodziewanego wzrostu sprzedaży, a nie większej dostępności kredytów – mówi  Krzysztof Kuniewicz.

Także według danych zawartych w raporcie „Skaner MŚP" (maj 2013 r.) na II kwartał 2013 r., przygotowanym przez Instytut Keralla Research, nastroje i plany zakupowe przedsiębiorców z sektora MŚP wskazują na stopniowe ożywienie na rynku. 44 proc. przedsiębiorców spodziewa się poprawy kondycji własnej firmy – dla porównania jeszcze w poprzednim kwartale odsetek ten wynosił zaledwie 16,7 proc. Dodatkowo, niemal co czwarty przedsiębiorca uważa, że kondycja ekonomiczna kraju w tym kwartale się polepszy.

Na długo oczekiwane ocieplenie nastrojów wpływ mają niewątpliwie podejmowane przez przedsiębiorców inwestycje. W tym kwartale będą na znacznie wyższym poziomie niż w poprzednich trzech miesiącach – ponad połowa przedstawicieli MŚP jest zdecydowana na ich podjęcie.  Tradycyjnie w drugim kwartale roku przedsiębiorcy chętniej inwestują. Wydatki będą głównie związane z remontem pomieszczeń i modernizacją maszyn i urządzeń. Właściciele firm inwestować będą także w zakup środków transportu oraz nowych technologii.

Podstawowym źródłem finansowania inwestycji są środki własne, a kolejnym leasing. – Dochodzące sygnały dotyczące poprawy kondycji sektora MŚP są dla branży leasingowej niezwykle istotne. Cieszymy się z postępującego rozwoju  małych i średnich przedsiębiorstw – mówi Radosław Woźniak, wiceprezes EFL.