Dzięki temu owa usługa ma przeciwdziałać procederowi kradzieży spółek, polegającemu na podstępnym doprowadzaniu do zmiany wpisów w rubrykach KRS dotyczących reprezentacji spółki w oparciu o wnioski, których podstawą są sfałszowane dokumenty. A przypadki tego rodzaju niestety się zdarzają i bywają bardzo kosztowne.

Dopuszczający się takiego czynu wykorzystują niewiedzę prawowitych członków organów i wspólników spółek o złożeniu w sądzie rejestrowym, na podstawie sfałszowanych dokumentów, wniosku o zmianę wpisów dotyczących reprezentacji spółki oraz o zmianę danych w KRS.

Podstawę prawną utworzenia nowego narzędzia przewiduje projekt noweli ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, nad którym pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Ma też wydać akt wykonawczy określający zakres informacji objętych newsletterem, sposób i tryb ich przesyłania.

Osobą odpowiedzialną za przedłożenie projektu Radzie Ministrów jest sekretarz stanu w MS Marcin Warchoł.

Newsletter będzie automatycznie przesyłał zainteresowanym via system teleinformatyczny, obsługujący postępowanie rejestrowe, informacje o takich zdarzeniach jak: zarejestrowanie sprawy dotyczącej określonej spółki oraz dokonanie wpisu w Rejestrze.

Usługa ma umożliwiać wykrycie „kradzieży spółki" jeszcze w stadium usiłowania, np. posłużenia się sfałszowanymi dokumentami, dzięki czemu osoby uprawnione będą mogły wziąć udział w toczącym się postępowaniu, zaskarżyć orzeczenie o wpisie, a także powiadomić organy ścigania o usiłowaniu kradzieży spółki.

Mimo że głównym celem usługi jest przeciwdziałanie tzw. kradzieżom spółek, może być ona również wykorzystywana do ustalania, na jakim etapie procedowana jest konkretna sprawa przed sądem rejestrowym, co ma jednocześnie odciążyć sekretariaty sądowe.

– To niezłe propozycje, pod warunkiem że w praktyce informacje z KRS będą napływać do spółek, ich zarządów bez opóźnień i nie będą wymagane opłaty. Ale nawet niewielka opłata zwróci się, jeśli pozwoli uniknąć włamania się do rejestru spółki i dokonania w nim zmian – ocenia projekt adwokat Jan Franciszek Gajewski.

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to I kwartał 2022 r.

Czytaj więcej

Katarzyna Bilewska: Newsletter KRS nie zablokuje kradzieży spółek