700 m dla wiatraków. Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy odległościowej

Projekt ustawy liberalizującej prawo regulujące zasady rozwoju energetyki wiatrowej, w wersji, jaka była uzgadniana ze stroną społeczną, ostatecznie przepadł. Jedyna szansa jest jeszcze w wecie prezydenta i w Komisji Europejskiej.

Publikacja: 09.03.2023 19:31

700 m dla wiatraków. Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy odległościowej

Foto: Adobestock

Większość sejmowa zadecydowała, że 700 m, jako minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań, wprowadzona tzw. poprawką Suskiego, następnie skorygowana przez Senat, i ponownie przywrócona na komisji sejmowej, zostaje. Uzgodniona wcześniej odległość elektrowni wiatrowej od zabudowań mogłaby realnie odblokować rozwój energetyki wiatrowej na lądzie w Polsce.

Sejm odrzucił poprawkę senacką, która dawała gminom prawo do decydowania o jeszcze mniejszych niż 500 m odległościach zabudowy od wiatraków, ale tylko wtedy, gdy mieszkańcy gminy wyraziliby na to zgodę. W zamian inwestor miał dopłacać mieszkańcom zamieszkałym do 500 m od wiatraka, dodatki do rachunków za energię. Te pokrywałby opłaty dystrybucyjną, mocową, OZE oraz kogeneracyjną. Ponadto z rekomendacji komisji pod przewodnictwem posła Marka Suskiego, Sejm odrzucił poprawkę dotycząca sposobu ustalania lokalizacji dla elektrowni wiatrowej co miało następować nie tylko na podstawie planu zagospodarowania, ale też na podstawie specjalnej uchwały rady gminy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ABC Firmy
Czy RODO chroni jednoosobowego przedsiębiorcę jak konsumenta w banku i BIK?
ABC Firmy
UODO zmieni swoją siedzibę. Co z klauzulą informacyjną
ABC Firmy
Rzeczniczka przedsiębiorców: trunki to nie leki, nie zakazujmy ich promocji tak samo
ABC Firmy
Czy można żądać wypłaty przed naprawą budowlanej fuszerki? Zdecyduje Sąd Najwyższy
ABC Firmy
„To nadregulacja, a nie deregulacja”. Transport odzieży w systemie SENT