700 m dla wiatraków. Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy odległościowej

Projekt ustawy liberalizującej prawo regulujące zasady rozwoju energetyki wiatrowej, w wersji, jaka była uzgadniana ze stroną społeczną, ostatecznie przepadł. Jedyna szansa jest jeszcze w wecie prezydenta i w Komisji Europejskiej.

Publikacja: 09.03.2023 19:31

700 m dla wiatraków. Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy odległościowej

Foto: Adobestock

Większość sejmowa zadecydowała, że 700 m, jako minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań, wprowadzona tzw. poprawką Suskiego, następnie skorygowana przez Senat, i ponownie przywrócona na komisji sejmowej, zostaje. Uzgodniona wcześniej odległość elektrowni wiatrowej od zabudowań mogłaby realnie odblokować rozwój energetyki wiatrowej na lądzie w Polsce.

Sejm odrzucił poprawkę senacką, która dawała gminom prawo do decydowania o jeszcze mniejszych niż 500 m odległościach zabudowy od wiatraków, ale tylko wtedy, gdy mieszkańcy gminy wyraziliby na to zgodę. W zamian inwestor miał dopłacać mieszkańcom zamieszkałym do 500 m od wiatraka, dodatki do rachunków za energię. Te pokrywałby opłaty dystrybucyjną, mocową, OZE oraz kogeneracyjną. Ponadto z rekomendacji komisji pod przewodnictwem posła Marka Suskiego, Sejm odrzucił poprawkę dotycząca sposobu ustalania lokalizacji dla elektrowni wiatrowej co miało następować nie tylko na podstawie planu zagospodarowania, ale też na podstawie specjalnej uchwały rady gminy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
ABC Firmy
Ta zmiana w prawie może oznaczać kłopoty dla 30 tys. firm. Rzecznik MŚP ostrzega
ABC Firmy
Nowa funkcja w rządowym portalu dla firm. Ma pomóc w sprawdzeniu kontrahenta
ABC Firmy
Rząd chce dekryminalizacji prawa gospodarczego. Co to oznacza?
ABC Firmy
To ostatnie chwile, żeby nie zapłacić więcej za prąd. Mija ważny termin
ABC Firmy
Nowy obowiązek dla przedsiębiorców od 1 lipca. Chodzi o e-doręczenia
Reklama
Reklama