Wyrok dotyczy sporu platform e-commerce z włoskimi przepisami wymagającymi od nich przekazywania informacji na temat spółek.
Otóż we Włoszech dostawcy usług pośrednictwa online i wyszukiwarek, takich jak Airbnb, Google, Amazon, Expedia, Vacation Rentals podlegają szeregowi obowiązków, których celem ma być zapewnienie właściwego i skutecznego stosowania rozporządzenia promującego uczciwość i przejrzystość dla przedsiębiorstw korzystających z usług pośrednictwa online. Np. muszą zarejestrować się w odpowiednim urzędzie (AGCOM), okresowo przesyłać mu dokument dotyczący ich sytuacji ekonomicznej, przekazywać wiele szczegółowych informacji i do tego płacić składkę na rzecz AGCOM.
Czytaj więcej
Europejskie prawo będzie coraz bardziej regulowało sprawy nowych technologii i ich wpływ na prawa podstawowe – mówi prof. Maciej Szpunar, rzecznik generalny TSUE.
W przypadku nieprzestrzegania tych obowiązków przewidziane są kary. Platformy, które swoje europejskie siedziby mają w Europie (z wyjątkiem Expedii, która ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych) zakwestionowały te obowiązki przed włoskim sądem. Twierdzą, że zafundowany im we Włoszech wzrost obciążeń administracyjnych narusza prawo UE. Powołują się na chronioną w UE swobodę świadczenia usług i argumentują, że podlegają przede wszystkim prawu tego państwa członkowskiego, w którym mają siedzibę (w tym przypadku Irlandii lub Luksemburga). Włochy nie mogą zatem nakładać na podmioty świadczące na ich terytorium usługi dodatkowych obowiązków, które nie są wymagane w państwie członkowskim siedziby.
Włosi wyszli poza dyrektywę o handlu elektronicznym
Trybunał Sprawiedliwości podzielił argumenty platform i uznał, że nałożone na ich spółki obowiązki nie wchodzą w zakres wyjątków dopuszczonych w dyrektywie o handlu elektronicznym.
- Po pierwsze, mają one, z zastrzeżeniem sprawdzenia tego przez sąd włoski, ogólny i abstrakcyjny charakter. Po drugie, nie są konieczne dla ochrony jednego z wskazanych w tej dyrektywie celów interesu ogólnego. Ponadto ustanowienie tych obowiązków nie jest uzasadnione powołanym przez władze włoskie zamiarem zapewnienia właściwego i skutecznego stosowania wyżej wymienionego rozporządzenia — wyjaśnił TSUE
sygn. akt C-662/22 do C-667/22