Aktualizacja: 17.04.2025 05:07 Publikacja: 28.01.2025 06:51
Foto: PAP/Jacek Turczyk
1 stycznia 2025 r. rozpoczęła się prezydencja Polski w Radzie UE. Jakie są priorytety polskiej prezydencji w obszarze zamówień publicznych?
Określiliśmy dwa priorytety, które były doprecyzowane w ostatnich miesiącach. Chodzi o przegląd unijnych regulacji w dziedzinie zamówień publicznych oraz włączenie się w prace nad aktami sektorowymi. W kwestii pierwszego priorytetu, czyli analizy obowiązujących przepisów, Komisja Europejska wskutek wcześniejszych publikacji podjęła decyzję o tym, żeby dokonać przeglądu dyrektyw tzw. zamówieniowych. Docelowo mają być złożone projekty ich zmiany. Natomiast odnośnie do debaty nad aktami sektorowymi, czyli dotyczącymi np. aspektów środowiskowych, jak wylesianie, skupimy się na analizie rozporządzeń i dyrektyw, których główne założenia nie dotyczą zamówień publicznych, ale które zawierają zapisy mające wpływ na rynek zamówień publicznych. Są to często takie dokumenty, w których nakłada się na uczestników rynku zamówień publicznych nowe obowiązki. Te regulacje należy uporządkować, aby uprościć postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Szerszy skład SN ma rozstrzygnąć, czy zamawiający może żądać zapłaty na koszty naprawy wad prac budowlanych.
Biznesowi nie spodobał się pomysł objęcia tekstyliów i obuwia specjalnym systemem nadzoru przewozu. Przedsiębior...
Od kilku dni wszyscy użytkownicy aplikacji mObywatel mogą korzystać z nowej usługi. Szczególnie powinni zaintere...
Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi prace nad usprawnieniem rejestru fundacji rodzinnych.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Zamiast wszystkich dokumentów potwierdzających kompetencje do wykonania zamówienia wykonawca przedstawi jedynie...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas