Aktualizacja: 16.03.2025 20:51 Publikacja: 26.02.2025 17:44
Tempo wykrywania cyberzagrożeń w firmach jest dramatycznie niskie
Foto: Adobe Stock
Jak wynika z ósmej edycji „Baromertu Cyberbezpieczeństwa”, przygotowanego przez firmę KPMG, w minionym roku 83 proc. polskich firm mierzyło się z atakami hakerskimi. Oznacza to wzrost o 16 pkt. proc. w porównaniu z 2023 r. i najwyższy wynik w 8-letniej historii badania.
Widać też znaczące zmiany w ocenie częstotliwości cyberataków. Wzrosła zarówno liczba uważających, że ataków było więcej (z 34 do 42 proc.) jak i tych, którzy sądzą, że było ich mniej (z 6 do 12 proc.) Wiąże się to ze spadkiem ilości firm, które doświadczyły ponad 30 ataków (z 11 do 4 proc.) oraz wzrostem tych, które padły ofiarą od 1 do 3 incydentów (z 30 do 46 proc.). Widać więc, że cyberprzestępcy zmieniają taktykę, atakując więcej firm, zamiast uderzać wielokrotnie w te wybrane.
Do 16 marca 2025 r. przedsiębiorcy, którym ubiegłoroczna powódź uniemożliwiła prowadzenie działalności gospodarczej, mogą składać wnioski o świadczenie interwencyjne - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma redukować biurokrację w różnych obszarach. Rząd nie odebrał jednak fiskusowi narzędzia pozwalającego na nękanie podatników oskarżeniami o rzekome przestępstwa i wydłużaniem terminu dochodzenia danin.
Rada Ministrów przyjęła we wtorek pierwszy pakiet deregulacyjny opracowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Zakłada on wprowadzenie ułatwień w prowadzeniu firmy już na etapie rozpoczęcia działalności, a także jej rozwoju w kolejnych latach.
Przedsiębiorcy, którzy w drugiej połowie 2024 roku korzystali z obniżonej ceny prądu dostali więcej czasu na złożenie oświadczenia o pomocy de minimis. Pierwotnie termin ten miał upłynąć 28 lutego, ale podpisana przez prezydenta ustawa wydłużyła go do 30 czerwca 2025 roku.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Już od 1 kwietnia firmy wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS będą zobowiązane do posiadania adresu do e-Doręczeń - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji, które zachęca przedsiębiorców, aby nie czekali do ostatniej chwili, ale założyli skrzynkę już teraz.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Jak donosi niemiecki Bild, najwięksi indywidualni akcjonariusze Volkswagena, rodziny Porsche i Piëch, rozważają sprzedaż akcji tej niemieckiej marki z siedzibą w Wolfsburgu.
Udany salon lotniczy Verticon w Dallas, Teksas (10-13 marca) dla Airbus Helicopters. Europejczycy uzyskali na nim zamówienia na 118 maszyn, w tym potwierdzone (zadatkowane) na 63 sztuki oraz na ponad 74 na najnowszy produkt, 2-silnikowy lekki śmigłowiec wielozadaniowy H140. To był jego oficjalny debiut na tym salonie.
Boeing zagubił się, stracił zaufanie Amerykanów, musi więc być pod ścisłym nadzorem FAA — oświadczył minister transportu USA, Sean Duffy po wizycie w Renton w stanie Waszyngton, gdzie powstają B737. Dodał, że urząd nadzoru FAA nie jest jeszcze gotowy znieść ograniczenia produkcji 38 tych samolotów miesięcznie.
Resorty obrony narodowej i cyfryzacji zapowiadają na poniedziałek pokaz możliwości rodzimych technologii kwantowych. Ma dojść do premiery nowatorskiego systemu komunikacji. To ma być przełom w dziedzinie bezpieczeństwa.
W Arabii Saudyjskiej dokonano ważnego przełomu, który może poprawić wydajność i obniżyć koszt baterii. Może też zapoczątkować innowacje w wielu branżach.
Węgierski Wizz Air poszedł w ślady Ryanaira. Nie ma już pobłażania dla niesfornych pasażerów. Brytyjka, która wypiła za dużo i zrobiła awanturę na pokładzie, musiała wysiąść w połowie trasy i słono za to zapłaciła.
Wizja powrotu amerykańskich i europejskich koncernów technologicznych do Rosji spędza sen z powiek firmom IT z tego kraju. Wysłały one właśnie na Kreml apel z listą działań, które rząd musi podjąć, by ochronić je przed zachodnią konkurencją.
Kolejne spółki uruchamiają komputery kwantowe i otwierają je na komercyjne zastosowanie. Są dzięki temu w stanie w kilka minut wykonać operacje, jakie superkomputerowi zajmą nawet milion lat przy zużyciu przy tym rocznej globalnej energii elektrycznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas