Reklama
Rozwiń

Czy polscy przedsiębiorcy są przeciążeni biurokracją? Jest nowy raport

W skrajnych przypadkach firma musi przesłać rocznie nawet 697 różnych dokumentów do instytucji i urzędów publicznych - taka informacja znalazła się w najnowszym raporcie firmy doradczej Grant Thornton (GT) „Sprawozdawczość firm w 2024”.

Publikacja: 14.07.2025 13:23

Największej liczby deklaracji wymagają Główny Urząd Statystyczny (GUS) i urzędy skarbowe (US)

Największej liczby deklaracji wymagają Główny Urząd Statystyczny (GUS) i urzędy skarbowe (US)

Foto: Adobe Stock

Każdy przedsiębiorca zobligowany jest do wywiązywania się z określonych obowiązków sprawozdawczych względem organów państwowych. Oznacza to, że rokrocznie przekazuje różnym instytucjom wiele formularzy obrazujących funkcjonowanie swojej firmy. Ile dokładnie? Policzyła to firma doradcza Grant Thornton, która w swoim raporcie przeanalizowała 324 deklaracje składane do urzędów publicznych.

Jak się okazuje, największej liczby deklaracji wymagają Główny Urząd Statystyczny (GUS) i urzędy skarbowe (US). „Każdy z tych urzędów udostępnia przedsiębiorcom ponad 100 dokumentów. Stanowi to łącznie blisko 85% wszystkich przedkładanych dokumentów” - czytamy. Z kolei na przeciwległym biegunie znalazł się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Przedkłada się do niego jedynie 6 formularzy. Autorzy badania zaznaczają jednak, że nie same ogólne liczby deklaracji świadczą o poziomie obciążenia przedsiębiorców przez organy publiczne. Pod uwagę należy wziąć także częstotliwość wysyłanych deklaracji. I tak, chociaż ZUS wymaga jedynie wysyłki 6 formularzy, to aż 2/3 z nich należy przesyłać co miesiąc. Natomiast znaczna część formularzy przekazywanych do urzędu skarbowego wymaga raportowania jedynie raz w roku (tak jest np. w przypadku deklaracji CIT-8 i PIT-4R).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
ABC Firmy
Ta zmiana w prawie może oznaczać kłopoty dla 30 tys. firm. Rzecznik MŚP ostrzega
ABC Firmy
Nowa funkcja w rządowym portalu dla firm. Ma pomóc w sprawdzeniu kontrahenta
ABC Firmy
Rząd chce dekryminalizacji prawa gospodarczego. Co to oznacza?
ABC Firmy
To ostatnie chwile, żeby nie zapłacić więcej za prąd. Mija ważny termin
ABC Firmy
Nowy obowiązek dla przedsiębiorców od 1 lipca. Chodzi o e-doręczenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama