Przekroczenie zakresu upoważnienia z uchwały budżetowej

- Kontrola RIO ustaliła nieprawidłowość – burmistrz podpisał umowę na budowę ścieżek rowerowych z tzw. przekroczeniem zakresu upoważnienia z uchwały budżetowej. W dniu podpisania umowy w uchwale budżetowej (w danym paragrafie inwestycyjnym – 6050) było zaplanowane 500 tys. zł a wartość umowy 700 tys. zł. Jednak to zostało „naprawione" na kolejnej sesji rady miasta po dwóch tygodniach. Czy więc doszło do naruszenia prawa albo dyscypliny finansów – pyta radna.

Aktualizacja: 02.11.2021 10:20 Publikacja: 01.11.2021 11:12

Przekroczenie zakresu upoważnienia z uchwały budżetowej

Foto: Adobe Stock

Analizując podane zapytanie należy oddzielić dwa aspekty naruszenia przepisów prawa, a mianowicie aspekt naruszenia przepisów materialno-prawnych związanych z gospodarką finansową jednostki samorządu terytorialnego (w tym przypadku gminy) od aspektu naruszenia przepisów sankcjonujących te naruszenia, czyli przepisów z zakresu dyscypliny finansów publicznych.

Jeśli chodzi o pierwszy aspekt, to punktem wyjścia będą regulacje prawne dwóch aktów prawnych, tj. ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 305 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1372). Z punktu widzenia poruszonego zagadnienia w ustawie o finansach publicznych znaczenie mają przepisy art. 46 ust. 1 i art. 261. Z art. 46 ust. 1 wynika, że jednostki sektora finansów publicznych mogą zaciągać zobowiązania do sfinansowania w danym roku do wysokości wynikającej z planu wydatków lub kosztów jednostki, pomniejszonej o wydatki na wynagrodzenia i uposażenia, składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy, inne składki i opłaty obligatoryjne oraz płatności wynikające z zobowiązań zaciągniętych w latach poprzednich, z zastrzeżeniem art. 136 ust. 4 i art. 153. Natomiast zgodnie z art. 261 ww. ustawy kierownik samorządowej jednostki budżetowej może, w celu realizacji zadań, zaciągać zobowiązania pieniężne, w tym zobowiązania zaliczane do tytułu dłużnego, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 2, inne niż kredyt i pożyczka, do wysokości kwot wydatków określonych w zatwierdzonym planie finansowym jednostki.

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Administracja
Teresa Siudem: Kto odpowiada za ochronę ludności cywilnej?
Administracja
Ochrona ludności w czasach spokojnych – nowe obowiązki samorządów
Administracja
Szkoda planistyczna. Kiedy właściciel ma prawo do odszkodowania?
Administracja
Od kiedy liczyć wypłaty dla strażaków-ratowników?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Administracja
Na wybrane gminy Opolszczyzny i województwa łódzkiego czekają pieniądze z KPO
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska