Blisko 2,5 mln zł trafi do Elbląga i okolic na realizację programów rozwijających współpracę szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe z otoczeniem społeczno-gospodarczym, w tym z pracodawcami i organizacjami pracodawców, przedsiębiorcami oraz ich organizacjami, a także instytucjami rynku pracy i szkołami wyższymi. Wszystko po to, aby nauczanie zawodowe odpowiadało rzeczywistym potrzebom rynku pracy. Tym obecnym i prognozowanym. Aby uczeń, po zakończeniu edukacji, miał szansę odnaleźć się na regionalnym rynku pracy, w tym znaleźć zatrudnienie np. w tych sektorach lub branżach, które zostały uznane za istotne dla województwa warmińsko-mazurskiego (inteligentne specjalizacje, regionalne specjalizacje).
Pieniądze, o których była mowa, trafią do autorów najlepszych projektów, które można zgłaszać w odpowiedzi na konkurs do działania 2.4.2 „Rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego – projekty ZIT bis Elbląg”. Kto może być tym autorem? Generalnie o dofinansowanie mogą występować wszystkie podmioty, które spełniają kryteria określone w regulaminie konkursu i będą realizować projekt na obszarze gmin: Elbląg (gmina, miasto), Tolkmicko, Milejewo, Młynary.
Przykładowe działania, które będzie wolno podejmować, mogą obejmować:
- diagnozowanie uczniów/słuchaczy pod kątem uzupełnienia ich umiejętności, kompetencji i uzyskiwania kwalifikacji zawodowych oraz kompetencji miękkich ułatwiających wejście na rynek pracy lub kontynuację nauki,
- tworzenie klas patronackich,
- organizację kursów przygotowawczych (dla uczniów/słuchaczy) na studia we współpracy ze szkołami wyższymi,
- wsparcie na rzecz doskonalenia umiejętności, kompetencji lub kwalifikacji zawodowych nauczycieli, w tym nauczycieli kształcenia zawodowego oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu w zakresie przedmiotów zawodowych lub praktycznej nauki zawodu,
- wprowadzenie nowego zawodu/nowych zawodów na użytek specyficznych zdiagnozowanych potrzeb pracodawców/przedsiębiorców z regionu (szczególnie w obszarach inteligentnych specjalizacji) przy jednoczesnym doposażeniu/wyposażeniu bazy dydaktycznej szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe.
Jako uzupełnienie powyższych działań (ale nie samodzielny, odrębny projekt) pożądane jest kształtowanie u uczniów i słuchaczy kompetencji kluczowych i uniwersalnych niezbędnych na rynku pracy, tj. umiejętności:
- matematyczno-przyrodniczych,
- posługiwania się językami obcymi (w tym język polski dla cudzoziemców i osób powracających do Polski oraz ich rodzin),
- ICT,
- rozumienia, kreatywności, innowacyjności, przedsiębiorczości, krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów, umiejętności uczenia się, umiejętności pracy zespołowej.