Aktualizacja: 15.12.2021 02:00 Publikacja: 15.12.2021 12:53
Foto: Adobe Stock
W art. 36 i 37 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: upzp) uregulowano m.in. odszkodowanie należne właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości od gminy w związku ze zmianą wartości gruntu w wyniku uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (dalej: plan miejscowy) albo jego zmiany.
Uchwała taka może się wiązać z niemożnością lub istotnym ograniczeniem korzystania z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem, co ma bezpośredni wpływ na jej wartość. Korzystanie z nieruchomości zgodnie z przeznaczeniem oznacza korzystanie z niej w sposób przewidziany w planie miejscowym bądź decyzji o warunkach zabudowy, natomiast korzystanie z nieruchomości w dotychczasowy sposób dotyczy faktycznego jej użytkowania (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 8 grudnia 2017 r., sygn. I ACa 740/17; postanowienie Sądu Najwyższego z 22 listopada 2018 r., sygn. V CSK 235/18).
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas