Z uchwaleniem planu miejscowego może się wiązać odszkodowanie

Gminy, chcąc prowadzić politykę przestrzenną, biorą m.in. pod uwagę interes publiczny, jednak w niektórych sytuacjach dochodzi do naruszenia prawa właścicieli albo użytkowników wieczystych gruntów przejawiającego się w spadku ich wartości.

Publikacja: 15.12.2021 12:53

Z uchwaleniem planu miejscowego może się wiązać odszkodowanie

Foto: Adobe Stock

W art. 36 i 37 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: upzp) uregulowano m.in. odszkodowanie należne właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości od gminy w związku ze zmianą wartości gruntu w wyniku uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (dalej: plan miejscowy) albo jego zmiany.

Uchwała taka może się wiązać z niemożnością lub istotnym ograniczeniem korzystania z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem, co ma bezpośredni wpływ na jej wartość. Korzystanie z nieruchomości zgodnie z przeznaczeniem oznacza korzystanie z niej w sposób przewidziany w planie miejscowym bądź decyzji o warunkach zabudowy, natomiast korzystanie z nieruchomości w dotychczasowy sposób dotyczy faktycznego jej użytkowania (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 8 grudnia 2017 r., sygn. I ACa 740/17; postanowienie Sądu Najwyższego z 22 listopada 2018 r., sygn. V CSK 235/18).

Pozostało 94% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Administracja
Teresa Siudem: Czas na reformę służby publicznej
Administracja
Służba cywilna? Wysokie wymagania i nieadekwatne do nich zarobki
Administracja
Od czystej wody do zrównoważonej turystyki na Bałtyku
Administracja
Jak ustalić odszkodowanie za grunt wywłaszczany pod drogę?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Administracja
Gmina rozważa aport infrastruktury do spółki. Czy odliczy VAT?