Reklama
Rozwiń

Fiskus nie może żądać PCC od goodwill

Dodatnia wartość firmy rozumiana jako nadwyżka ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie stanowi prawa majątkowego.

Publikacja: 23.03.2022 11:11

Fiskus nie może żądać PCC od goodwill

Foto: Adobe Stock

Choć na pierwszy rzut oka podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) wydaje się mniej ważny, może stanowić istotne obciążenie dla podatników. Do tego w praktyce wywołuje spory i sprawia trudności interpretacyjne zarówno podatnikom, jak i urzędnikom. Dla jednych i drugich cenną wskazówką jest uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 lutego 2022 r.

Ta zapadła na tle konkretnej sprawy. A chodziło o skutki sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, gdy cena nabycia przekroczyła wartość rynkową jego składników, wskutek czego powstała dodatnia wartość firmy, tzw. goodwill. Spółka uważała, że dodatnia wartość firmy nie podlega opodatkowaniu PCC, bo nie jest ani rzeczą, ani prawem majątkowym, których sprzedaż podlega ustawie. Z kolei fiskus uznał, że goodwill jest rodzajem prawa majątkowego, które składa się na całość przedsiębiorstwa i podlega wraz z nim zbyciu. W konsekwencji podlega więc opodatkowaniu PCC, bo była przedmiotem sprzedaży i posiada określoną wartość majątkową. Stanowisko fiskusa zaakceptował sądu administracyjny pierwszej instancji, ale NSA miał poważniejsze wątpliwości. Zwrócił uwagę na rozbieżności w orzecznictwie i zapytał, czy dodatnia wartość firmy, tzw. goodwill, rozumiana jako nadwyżka ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części stanowi prawo majątkowe z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o PCC.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Wszystkie grzechy spółek komunalnych
Administracja
Członek zarządu „nie wykpi” się łatwo od odpowiedzialności
Administracja
Nadzorowanie radnych nie powinno ograniczać ich samodzielności
Administracja
Obywatelom nie można rzucać kłód pod nogi
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Administracja
Deweloper powinien ujawnić plan na zagospodarowanie całego osiedla
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń