Aktualizacja: 20.03.2025 23:00 Publikacja: 23.03.2022 11:11
Foto: Adobe Stock
Choć na pierwszy rzut oka podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) wydaje się mniej ważny, może stanowić istotne obciążenie dla podatników. Do tego w praktyce wywołuje spory i sprawia trudności interpretacyjne zarówno podatnikom, jak i urzędnikom. Dla jednych i drugich cenną wskazówką jest uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 lutego 2022 r.
Ta zapadła na tle konkretnej sprawy. A chodziło o skutki sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, gdy cena nabycia przekroczyła wartość rynkową jego składników, wskutek czego powstała dodatnia wartość firmy, tzw. goodwill. Spółka uważała, że dodatnia wartość firmy nie podlega opodatkowaniu PCC, bo nie jest ani rzeczą, ani prawem majątkowym, których sprzedaż podlega ustawie. Z kolei fiskus uznał, że goodwill jest rodzajem prawa majątkowego, które składa się na całość przedsiębiorstwa i podlega wraz z nim zbyciu. W konsekwencji podlega więc opodatkowaniu PCC, bo była przedmiotem sprzedaży i posiada określoną wartość majątkową. Stanowisko fiskusa zaakceptował sądu administracyjny pierwszej instancji, ale NSA miał poważniejsze wątpliwości. Zwrócił uwagę na rozbieżności w orzecznictwie i zapytał, czy dodatnia wartość firmy, tzw. goodwill, rozumiana jako nadwyżka ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części stanowi prawo majątkowe z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o PCC.
Najwyższa Izba Kontroli w kolejnych raportach ujawnia nieprawidłowości, do których zaskakująco często dochodzi w spółkach komunalnych.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Ingerencja organu nadzoru w uchwałodawstwo gminne może mieć miejsce tylko, gdy doszło do naruszenia prawa, a nie np. zasad celowości czy gospodarności.
Gdy wnioskodawca powołuje się na ogólne prawo do informacji publicznej, a istnieje inna szczególna podstawa do udostępnienia żądanych danych, np. ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku, to należy jej udzielić w tym innym trybie.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Pozwolenie na budowę może dotyczyć wybranych budynków, mogących samodzielnie funkcjonować. Jednak inwestor jest zobowiązany przedstawić projekt zagospodarowania terenu dla całego zamierzenia budowlanego.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Trzeba podwyższyć próg zarobków obligujący do płacenia 32-proc. PIT. Takiego złagodzenia podatku domagają się pracownicy administracji skarbowej.
Sieć zapłaciła w ub.r. 883 mln euro podatków polskiemu fiskusowi. Zainwestowała też 440 mln euro, w tym roku także wyda u nas ponad 500 mln euro
Prawo do ściągnięcia zasłużonych kosztów procesu, w tym opłaty dla adwokata z urzędu, przedawnia się po trzech latach od dnia kiedy należało je uiścić. Każde inne stanowisko jest błędne - wynika z najnowszego postanowienia Sądu Najwyższego.
Od czwartku 20 marca podatnicy mogą opłacać podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą karty płatniczej - informuje Ministerstwo Finansów.
Spadek nie zawsze wiąże się z korzyścią finansową. Czasami, kiedy zmarły posiadał długi, oznaczać może spore problemy. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy można nie przyjąć spadku. Wyjaśniamy, jak odrzucić spadek.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Cyfrowy Sąd to flagowy projekt Ministerstwa Sprawiedliwości w kwestii digitalizacji postępowań sądowych. Obejmie on wszystkie postępowania nierejestrowe (pozostałe będą cyfryzowane w ramach odrębnego programu). Część zmian ma wejść już w 2026 r. (plany sięgają do 2029 r.)
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas