Nadania statusu uchodźcy i udzielenia ochrony można odmówić

Ocena czy obawa cudzoziemca przed prześladowaniem jest uzasadniona, musi być dokonana w odniesieniu do indywidualnego przypadku i na tle ogólnej sytuacji w kraju pochodzenia. Osoba ubiegająca się o status uchodźcy powinna w sposób niebudzący wątpliwości wykazać zasadność swoich obawy.

Publikacja: 24.08.2022 09:51

Uchodźcy z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

W ramach tematyki dotyczącej udzielania cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie można pominąć problemu odmowy udzielenia takiej ochrony. Przyczyny odmowy nadania statusu uchodźcy zostały ujęte w art. 19 ustawy z 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2022 r., poz. 1264; dalej: u.u.c.o.), natomiast przesłanki odmowy udzielenia ochrony uzupełniającej – w art. 20 tej ustawy.

Cudzoziemcowi odmawia się nadania statusu uchodźcy m.in. w sytuacji, gdy nie istnieje uzasadniona obawa przed prześladowaniem w kraju pochodzenia. W rezultacie oznacza to, iż osoba ubiegająca się o status uchodźcy powinna w sposób niebudzący wątpliwości wykazać zasadność tej obawy.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami