Aktualizacja: 19.04.2025 21:54 Publikacja: 07.09.2022 10:54
Foto: Adobe Stock
Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta.
W trakcie badania legalności uchwały wojewoda stwierdził, że została ona podjęta z istotnym naruszeniem prawa, i stwierdził nieważność uchwały. Zdaniem wojewody, ustanawiając obowiązek likwidowania śliskości na chodnikach wzdłuż nieruchomości, a także sprzątania materiałów użytych do likwidowania śliskości, rada miejska dokonała powtórzenia i modyfikacji powinności z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o porządku i czystości w gminie. Dodatkowo kwestionowane rozwiązania rozszerzono na wszystkie chodniki, podczas gdy ustawodawca wskazuje tylko chodniki spełniające określone w nim warunki. Rada miejska wniosła skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, twierdząc, że wojewoda nie uwzględnił nowelizacji ucpg, która upoważniła do wprowadzenia innych obowiązków dotyczących utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości niż te wymienione w art. 4 ust. 2 ucpg.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas