Inwestycję trzeba rozpocząć, bo inaczej decyzja wygaśnie

Sytuacje, w których pozwolenie na budowę jest usuwane z obrotu prawnego, należą do wyjątków. Prowadzenie budowy po wygaśnięciu decyzji o pozwoleniu na budowę oznacza, że odbywa się to w warunkach samowoli budowlanej.

Publikacja: 05.10.2022 10:36

Inwestycję trzeba rozpocząć, bo inaczej decyzja wygaśnie

Foto: Adobe Stock

Na podstawie art. 162 § 1 pkt 1 i 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) organ administracji publicznej, który wydał decyzję w pierwszej instancji, stwierdza jej wygaśnięcie, jeżeli decyzja: 1) stała się bezprzedmiotowa, a stwierdzenie wygaśnięcia takiej decyzji nakazuje przepis prawa albo gdy leży to w interesie społecznym lub w interesie strony; 2) została wydana z zastrzeżeniem dopełnienia przez stronę określonego warunku, a strona nie dopełniła tego warunku. Organ administracji publicznej uchyli decyzję zgodnie z art. 162 § 2 k.p.a., jeżeli została wydana z zastrzeżeniem dopełnienia określonych czynności, a strona nie dopełniła tych czynności w wyznaczonym terminie. Organ stwierdza wygaśnięcie decyzji lub uchyla decyzję w drodze decyzji (art. 162 § 3 k.p.a.).

Pozostało 95% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Łódzkie gminy mogą zawalczyć o dotacje na rewitalizację obszarów wiejskich
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Administracja
Teresa Siudem: Wspólne plany sąsiednich gmin
Administracja
„Mapa drogowa” współpracy dla gmin – jak ją opracować?
Administracja
Świętokrzyskie miasta z pieniędzmi na zakup elektrycznych i wodorowych autobusów
Administracja
Czy wypłata wynagrodzenia zagranicznego artysty podlega opodatkowaniu u źródła?