Reklama
Rozwiń

Czy można zaskarżyć przystąpienie do uchwalenia planu

Na etapie podjęcia uchwały o uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego cały czas możliwe są zmiany procedury planistycznej, jak również możliwe jest kompletne z niej zrezygnowanie.

Publikacja: 31.05.2023 02:00

Czy można zaskarżyć przystąpienie do uchwalenia planu

Foto: Adobe Stock

Jednym z początkowych etapów uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (m.p.z.p.) jest podjęcie przez organ uchwały o przystąpieniu do jego sporządzania. Rozpoczyna on „procedurę planistyczną”, która definiowana jest jako „Sekwencja czynności, jakie podejmuje organ w celu doprowadzenia do uchwalenia planu miejscowego, począwszy od uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu, a skończywszy na jego uchwaleniu” (wyrok WSA w Poznaniu z 31 marca 2023 r. sygn. IV SA/Po 84/23). Istotne jest to, że uchwała ta w przeciwieństwie do tej, która uchwala plan zagospodarowania przestrzennego, nie jest aktem prawa miejscowego, a jedynie aktem wewnętrznym. Zgodnie z art. 17 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym rada gminy podejmuje taką uchwałę, a później wójt, burmistrz albo prezydent miasta są zobowiązani do szeregu działań, takich jak ogłoszenie tego w miejscowej prasie, uzyskanie opinii o projekcie planu czy uzgodnienie projektu planu z różnymi organami.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów