Aktualizacja: 11.09.2024 13:19 Publikacja: 31.05.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Jednym z początkowych etapów uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (m.p.z.p.) jest podjęcie przez organ uchwały o przystąpieniu do jego sporządzania. Rozpoczyna on „procedurę planistyczną”, która definiowana jest jako „Sekwencja czynności, jakie podejmuje organ w celu doprowadzenia do uchwalenia planu miejscowego, począwszy od uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu, a skończywszy na jego uchwaleniu” (wyrok WSA w Poznaniu z 31 marca 2023 r. sygn. IV SA/Po 84/23). Istotne jest to, że uchwała ta w przeciwieństwie do tej, która uchwala plan zagospodarowania przestrzennego, nie jest aktem prawa miejscowego, a jedynie aktem wewnętrznym. Zgodnie z art. 17 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym rada gminy podejmuje taką uchwałę, a później wójt, burmistrz albo prezydent miasta są zobowiązani do szeregu działań, takich jak ogłoszenie tego w miejscowej prasie, uzyskanie opinii o projekcie planu czy uzgodnienie projektu planu z różnymi organami.
Wójt, burmistrz czy prezydent będzie dostawał najwięcej skarg, zażaleń. To do niego będą przychodzili ludzie z awanturami, gdy ich działka nie zostanie objęta terenem zabudowy, co oznacza, że nie będzie można na niej zbudować domu.
Nie wszystkie przepisy nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym da się jednoznacznie zinterpretować, a zmiany trzeba wdrażać. W gminach rozpoczyna się „gorący” czas.
Gmina nie może zawierać z macierzystą instytucją kultury umowy najmu i z tego tytułu pobierać czynszu.
Ponad osiem mln euro dofinansowania mogą pozyskać samorządy na realizację projektów, w których uczestniczyć będą jednostki samorządowe lub organizacje z Niemiec, a dokładniej z Saksonii.
Na naszych oczach zaczyna spełniać się jedna z wizji mistrzów science fiction: ludzie mają szansę samemu produkować energię na własne potrzeby. Ale nic za darmo.
Zdarza się, że samorządowa jednostka kultury w związku z nieotrzymaniem od zagranicznego podatnika certyfikatu rezydencji pobiera podatek u źródła z wynagrodzenia należnego temu podatnikowi według stawki obowiązującej w polskiej ustawie. Czy po późniejszym otrzymaniu certyfikatu rezydencji, płatnik ma prawo wnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku u źródła?
Wójt, burmistrz czy prezydent będzie dostawał najwięcej skarg, zażaleń. To do niego będą przychodzili ludzie z awanturami, gdy ich działka nie zostanie objęta terenem zabudowy, co oznacza, że nie będzie można na niej zbudować domu.
Zintegrowane plany inwestycyjne początkowo mogą uzupełniać, a od 2026 r. zastąpić uchwały mieszkaniowe. Czy w istocie łączą one zalety planów miejscowych i uchwał mieszkaniowych, czy nadal obarczone są pewnymi ich wadami?
Żaden przepis ustawy nie przyznaje radzie gminy kompetencji do ustalania w drodze planu miejscowego granic strefy uciążliwości od obiektów drogowych.
Do końca 2025 r. plany ogólne mają zastąpić gminne studium zagospodarowania przestrzennego. Do tego czasu samorządy mają do wykonania ogromną pracę. I starają się zaangażować w nią mieszkańców.
Zakończył się remont alei głównej w Parku Skaryszewskim w Warszawie. Wcześniej zamontowano tu – w ramach tej samej inwestycji – zupełnie nowe latarnie. Twa ukwiecanie terenu.
Każdy inwestor planujący budowę musi przebrnąć przez wieloetapowe procedury administracyjne. Im zamierzenie jest poważniejsze, tym więcej trzeba spełnić formalności, czyli uzyskać zgód, pozwoleń, decyzji. Na jakie ułatwienia można liczyć po zmianie przepisów? Jakie problemy mogą pojawić się w praktyce?
Trudno przenieść postulaty strategicznego planowania przestrzennego do sfery regulacyjnej. Przy tej okazji trzeba unikać wielu potencjalnych pułapek.
Dzięki nowym przepisom o planowaniu przestrzennym gminy zyskały formalne podstawy do głębszego zaangażowania inwestorów w sprawy lokalne.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W czasie debaty prezydenckiej w USA Donald Trump powtórzył, że jeśli zostanie prezydentem zakończy wojnę na Ukrainie zanim jeszcze zostanie zaprzysiężony.
Gwiazda muzyki pop Taylor Swift poparła Kamalę Harris na prezydentkę USA. Jest obrażana przez republikanów, nazywana „bezdzietną kociarą”, posądzana o absurdalne spiski. Bo jej poparcie może mieć olbrzymi wpływ na wybory. Z kilku powodów.
W nocy z wtorku na środę czasu polskiego w prezydenckiej debacie organizowanej przez telewizję ABC News zmierzyli się ze sobą kandydatka partii Demokratycznej na prezydenta, wiceprezydent Kamala Harris i Donald Trump, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta. Kandydatów pytano między innymi o wojnę Rosji z Ukrainą, ale też o stan gospodarki i politykę migracyjną.
Banco Santander na otwarciu środowej sesji sprzedał pakiet 5,2 proc. akcji Santander Bank Polska, co spowodowało ostrą przecenę notowań spółki. Zdaniem analityków, taka reakcja rynku jest dosyć naturalna.
Posłowie PiS Jacek Sasin i Janusz Kowalski przedstawili projekt ustawy, który ma zachęcić Polaków do długoterminowych inwestycji na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Pogłoski o końcu PiS okazały się przedwczesne, ale partia Jarosława Kaczyńskiego nie zwiększa elektoratu.- Atak na nasze środowisko, bardzo często oparty na kłamstwie, jest w jakiejś mierze skuteczny - skomentował Zbigniew Bogucki. W rozmowie z Michałem Kolanką poseł odniósł się też do możliwości, że wystartuje w wyborach prezydenckich.
W środę 11 września do aplikacji mObywatel trafiła zaktualizowana wersja usługi Bezpiecznie w sieci z nową funkcją - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Fragment Mostu Karoli (nazwany na cześć Karoli von Holstein-Gottorp-Vasy, królowej Saksonii) w centrum Drezna zawalił się w środę rano - informują lokalne władze.
Akcje Commerzbanku (większościowego udziałowca mBanku) zyskiwały w środę rano nawet 18 proc. Inwestorzy reagowali w ten sposób na zakup przez UniCredit od rządu niemieckiego 4,5 proc. jego udziałów.
- Wybór Amerykanów ma ogromne znaczenie dla Polski - mówi w nagraniu na swoim kanale na YouTube były premier Mateusz Morawiecki. Morawiecki, po debacie prezydenckiej w USA zamieścił na YouTube nagranie pod tytułem "Harris czy Trump, kto jest lepszy dla Polski?".
Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że w jego ugrupowaniu nie ma miejsca dla osób „które są bierne i nie czują żadnego związku z partią”.
Moc i przyspieszenie w przypadku samochodu są ważne, ale coraz częściej przy jego wyborze kierujemy się wyglądem, przestronnością, funkcjonalnością no i kosztami użytkowania. Gdy design idzie w parze z osiągami a nad wszystkim unosi się ekonomia, mamy auto idealne. Czy taka jest nowa Skoda Kodiaq?
IWP od lat konsekwentnie promuje dobre polskie wzornictwo, wspierając tym samym prężny rozwój branży projektowej w kraju i za granicą. Jedną z jego najważniejszych inicjatyw jest Konkurs Dobry Wzór.
W środę rozpoczyna się trzydniowa wizyta przedstawicieli Komisji Weneckiej w Polsce. Rozmowy dotyczyć będą przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu ustawy o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
- Mówiła "ja mam plan", ale tego planu nie było - tak amerykanista prof. Zbigniew Lewicki ocenił występ wiceprezydent USA Kamali Harris podczas debaty z byłym prezydentem Donaldem Trumpem. Ekspert odniósł się w też w RMF FM do poparcia, jakiego kandydatce Demokratów udzieliła piosenkarka Taylor Swift.
Na warszawskiej giełdzie znów to niedźwiedzie mają więcej do powiedzenia. Czy sytuacja zmieni się po danych o inflacji z USA?
Na ten moment kilka pokoleń miłośników sztuki musiało czekać przez wiele dekad. Obraz "Pokutująca Maria Magdalena" barokowej mistrzyni Artemisii Gentileschi, którą uważa się za jedną z najwcześniejszych prekursorek sztuki feministycznej, będzie można oglądać na wystawie.
Nie obsadzać tych miejsc w Trybunale Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej. Nawet jeśli jakimś cudem znaleźliby się chętni - stwierdził marszałek Szymon Hołownia. Chodzi o zbliżający się koniec kadencji kilku sędziów TK.
To była szczególnie dramatyczna konfrontacja polityczna, pokazująca prawdziwe oblicze Donalda Trumpa i Kamali Harris. Obydwoje pokazali temperament, dobre przygotowanie merytoryczne i zdolności do szybkiej riposty.
Przedsiębiorcy z Mazowsza już we wrześniu będą mogli składać pierwsze wnioski o preferencyjne pożyczki unijne na rozwój swoich biznesów. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał właśnie umowy z partnerami finansującymi w sprawie uruchomienia naborów.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Izba Cywilna Sądu Najwyższego sporządziła uzasadnienie do kwietniowej uchwały odpowiadającej na sześć kluczowych pytań w sprawach frankowych. Na to uzasadnienie czekało wielu prawników, w tym sędziów, i naturalnie sami frankowicze.
- Co do ustroju, który w Polsce panuje, proszę być spokojnym, nic się nie zmieniło w ciągu 24 godzin, ani nawet w dłuższej perspektywie - mówił na konferencji prasowej marszałek Sejmu, Szymon Hołownia.
Środowy poranek nie przynosi istotnych zmian notowań złotego. Czy zmieni się to w ciągu dnia?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas