Aktualizacja: 20.04.2025 01:46 Publikacja: 28.06.2023 11:33
Foto: AdobeStock
Jednak w dzisiejszym numerze w artykule „Przyczyny odwołania ze stanowiska kierowniczego w szkole” opisany został jeden z wyroków, który powinien dać do myślenia wielu dorosłym, a szczególnie nauczycielom na temat tego, z czym uczniowie w szkole nie powinni się spotkać. Jest to szczególnie istotne w czasie rozgrzewanych przez polityków emocji w trakcie kampanii wyborczej.
Otóż w jednym ze swoich rozstrzygnięć Naczelny Sąd Administracyjny, oceniając stan faktyczny, wskazał, że już same okazywanie wyraźnych preferencji politycznych przez nauczyciela w zakresie wykonywania swojej pracy z okazywaniem braku szacunku dla osób o odmiennych poglądach stanowi zaprzeczenie jego obowiązków. Sąd wyraźnie zaznaczył, że nauczyciel ma prawo do własnych przekonań politycznych, jednak będąc dyrektorem takiej placówki, nie powinien w sposób tak ostentacyjny ich prezentować. Niedopuszczalne jest określanie polityków innych opcji politycznych jako (…) (z uwagi na ostrość sformułowań zostały one pominięte w uzasadnieniu sądu). Ostatecznie sprawa w NSA zakończyła się pozbawieniem nauczyciela stanowiska dyrektora. Ale nie ta sankcja jest tu najważniejsza. Czy w ogóle do takiego rozstrzygnięcia powinno dojść? Czy to nie jest oczywiste, że szkoła nie jest miejscem, w którym powinna się pojawić narracja polityków z coraz bardziej agresywnych programów propagandowych i wieców wyborczych? Rozpocznie się rok szkolny i będzie to czas szczyt kampanii wyborczej. Młodym ludziom trzeba przynajmniej próbować pokazać w szkole, że o sprawach politycznych i społecznych można rozmawiać w duchu tolerancji i zrozumienia w standardach jak najbardziej odległych od tych, którymi posługują się politycy.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas