Co dalej z opłatą planistyczną

Sposób naliczania opłaty planistycznej sprawia, że mnóstwo gruntów pozostaje przez wiele lat niewykorzystanych zgodnie z potencjałem wynikającym z planu miejscowego.

Publikacja: 24.01.2024 02:00

Co dalej z opłatą planistyczną

Foto: Adobe Stock

W ciągu ostatniego roku mieliśmy do czynienia z szeregiem zmian w przepisach regulujących planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Czas pokaże, czy będą one lepsze od dotychczas obowiązujących regulacji, niemniej przedstawiciele administracji oraz rynku nieruchomości już teraz wskazują na liczne problemy, z którymi przyjdzie im się zmierzyć.

Ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadziła wiele zmian, które będą wchodziły w życie etapami. Jedną z najważniejszych jest zmiana dotycząca studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które dotąd nie miało statusu dokumentu stanowiącego, gdyż nie było dokumentem prawa miejscowego. W „nowym rozdaniu” studium zostało zastąpione planem ogólnym, który docelowo stanie się aktem prawa miejscowego i od którego będzie zależał sposób zagospodarowania danej gminy.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami