Teresa Siudem: Milcząca zgoda organu na odrolnienie

Odrolnienie gruntów klas I-III, położonych poza miastem nigdy nie było prostą sprawą. Po wprowadzeniu reformy planistycznej, jeszcze trudniej jest zmienić ich przeznaczenie.

Publikacja: 25.06.2024 04:30

Teresa Siudem: Milcząca zgoda organu na odrolnienie

Foto: Adobe Stock

We wrześniu 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zmieniła ona także przepisy ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, które określają zasady odrolnienia gruntów. Z „ustawy gruntowej” zniknął przepis, który przewidywał uproszczoną procedurę odrolnienia gruntów klas I–III. Nie wymagała ona zgody ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Nowelizując ustawę, dla tej regulacji nie zastosowano przepisów przejściowych. W konsekwencji – do czasu uchwalenia planu ogólnego – nie będzie można ustalić dla gruntów klas I-III decyzji o warunkach zabudowy. Oznacza to, że wiele inwestycji przez ten czas będzie zablokowanych. Nie dotyczy to gruntów położonych w obszarze uzupełniania zabudowy.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Decyzje o usunięciu nieprawidłowości stwierdzonych w obiekcie budowlanym
Administracja
Tytuł prawny do samochodu nie może nikogo dyskryminować
Administracja
Bezprzetargowy tryb zbywania nieruchomości gminnych to wyjątek
Administracja
Nowa umowa urbanistyczna w ramach zintegrowanych planów inwestycyjnych
Administracja
Rada nadzorcza w gminnej spółce – o czym należy pamiętać