Reklama
Rozwiń

Teresa Siudem: Logika i doświadczenie w zamówieniach

Nie wszystko można zapisać w ustawie. Czasem, podejmując decyzję, trzeba sięgnąć do doświadczenia życiowego lub odwołać się do zdrowego rozsądku. Także w zamówieniach publicznych.

Publikacja: 02.07.2024 04:30

Teresa Siudem: Logika i doświadczenie w zamówieniach

Foto: Adobe Stock

Prawo zamówień publicznych określa zasady udzielania zamówień. Jedna z pierwszych nakłada na zamawiającego obowiązek przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia w sposób przejrzysty i proporcjonalny, zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji i równe traktowanie wykonawców. Postępowanie ma być zgodne z prawem, dobrymi obyczajami, zapewniać dostęp do zamówień wielu wykonawcom, ograniczając wykorzystywanie pozycji monopolistycznej przez innych. Zamawiający z kolei powinien tak określić wymogi do konkretnego zamówienia, by nie zniechęcać potencjalnych zainteresowanych. Nie powinien tworzyć kryteriów pod konkretnych oferentów. Nie wolno mu również ani faworyzować, ani dyskryminować wykonawców w trakcie postępowania o zamówienie publiczne.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów