Teresa Siudem: Logika i doświadczenie w zamówieniach

Nie wszystko można zapisać w ustawie. Czasem, podejmując decyzję, trzeba sięgnąć do doświadczenia życiowego lub odwołać się do zdrowego rozsądku. Także w zamówieniach publicznych.

Publikacja: 02.07.2024 04:30

Teresa Siudem: Logika i doświadczenie w zamówieniach

Foto: Adobe Stock

Prawo zamówień publicznych określa zasady udzielania zamówień. Jedna z pierwszych nakłada na zamawiającego obowiązek przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia w sposób przejrzysty i proporcjonalny, zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji i równe traktowanie wykonawców. Postępowanie ma być zgodne z prawem, dobrymi obyczajami, zapewniać dostęp do zamówień wielu wykonawcom, ograniczając wykorzystywanie pozycji monopolistycznej przez innych. Zamawiający z kolei powinien tak określić wymogi do konkretnego zamówienia, by nie zniechęcać potencjalnych zainteresowanych. Nie powinien tworzyć kryteriów pod konkretnych oferentów. Nie wolno mu również ani faworyzować, ani dyskryminować wykonawców w trakcie postępowania o zamówienie publiczne.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Dotacje oświatowe. Na co wolno przeznaczyć, jak rozliczyć, jak wygląda kontrola RIO?
Administracja
Nadzór architektoniczno-budowlany. Jakie ma obowiązki i uprawnienia? Kiedy rozbiórka samowoli budowlanej?
Administracja
To władze związku zawodowego muszą dbać o aktualność adresu?
Administracja
Jak utrzymać dobrą kondycję finansową gminy?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Administracja
Czy wartość kursu językowego dla pracownika może być zwolniona z PIT?