Jakie są podstawy „dekomunizacji” nazw obiektów i urządzeń użyteczności publicznej?

Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i związki metropolitalne mają zmieniać nazwy ulic, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące „komunizm” lub inny ustrój totalitarny. Nie mogą też upamiętniać nowych miejsc w ten sposób. Czy głos lokalnej społeczności i świadomość społeczeństwa mają wpływ na tzw. dekomunizację?

Publikacja: 21.08.2024 04:30

Jakie są podstawy „dekomunizacji” nazw obiektów i urządzeń użyteczności publicznej?

Foto: Adobe Stock

W ustawie o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki z 1 kwietnia 2016 r. (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1103; dalej: u.z.p.k.) towarzyszyło i nadal towarzyszy wiele emocji, w zdecydowanej większości negatywnych.

Nie odnosi się to tylko do samej treści zasad tej ustawy, ale też sposobu ich stosowania w zindywidualizowanych sprawach, z uwzględnieniem różnych poglądów społecznych co do przyczyn zastosowania norm ujętych w tej ustawie. Nawet nazwa tej ustawy może budzić zastrzeżenia, gdy zauważy się, że samo zrealizowanie „komunizmu” jako ideologii i doktryny społecznej postulującej zbudowanie społeczeństwa bezklasowego, opartego na społecznej własności środków produkcji i równym podziale dóbr (znaczenie nr 1, Słownik języka polskiego PWN, dostępny pod adresem https://sjp.pwn.pl/szukaj/komunizm.html), było, jest i będzie nierealne, gdy z jednej strony ma być równy podział dóbr i społeczeństwo bezklasowe, a z drugiej – podmiot, który ma realizować równy podział dóbr i czuwać na straży bezklasowości. Jest to przecież wzajemna sprzeczność.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Nie ma swobody w ustalaniu zasad korzystania z usług publicznych
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Administracja
Katarzyna Wójcik: Nie jest jasne, które sprawy nadają się do mediacji
Administracja
Brzoska zwiększy popularność mediacji. Co zawiera projekt deregulacji?
Administracja
Technicznie może być jedno rozstrzygnięcie, formalnie kilka
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Administracja
Przejazd na badania okresowe to nie to samo co przejażdżka na imprezę
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście