Aktualizacja: 07.12.2024 09:17 Publikacja: 13.11.2024 05:45
Foto: Adobe Stock
Komentowany wyrok dotyczy jednej z fundamentalnych kwestii VAT, czyli prawa do zastosowania zwolnienia. Same zwolnienia z VAT są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania i powinny być interpretowane ściśle, nie zaś rozszerzająco. Sprawa dotyczyła zakresu zwolnienia z VAT dla usług edukacyjnych – czyli usług mieszczących się w dyrektywie 2006/112 w rozdziale dotyczącym czynności wykonywanych w interesie publicznym.
Wyrok jest ważny dla szeroko rozumianych instytucji oferujących usługi kształcenia, zwłaszcza tych niepublicznych. Sąd słusznie podkreśli, że w spornym przypadku to państwo członkowskie wskazuje „odpowiednie” podmioty prawa publicznego oraz to ono wskazuje „inne instytucje”, których „cele uznaje za podobne”. Swobodę państw UE w tym zakresie potwierdzał także Trybunał Sprawiedliwości UE.
Państwo zobowiązane jest do ochrony swoich obywateli w każdym czasie: w stanie pokoju, w sytuacjach kryzysowych, podczas stanów nadzwyczajnych, a także w czasie wojny. Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wskazuje podmioty zobowiązane do wypełnienia tych zadań.
Ustawa przywraca podstawy obrony cywilnej. Niedługo po wejściu jej w życie samorządy powinny móc starać się o dofinansowanie zadań – mówi radca prawny Adrian Pokrywczyński, ekspert ds. prawnych w Biurze Związku Powiatów Polskich.
Uchwalenie bądź zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mają bezpośrednie przełożenie na wzrost albo obniżenie wartości nieruchomości. Mogą także powodować ograniczenia w korzystaniu z niej w dotychczasowy sposób lub w sposób zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem. Kiedy właściciel ma prawo do odszkodowania z tytułu szkody planistycznej?
Rada gminy musi jednoznacznie określić w uchwale moment, w którym przysługuje ekwiwalent pieniężny strażakom ratownikom Ochotniczych Straży Pożarnych.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Do 10 stycznia w przypadku regionu opolskiego i do 17 stycznia dla gmin łódzkich – takie są terminy składania wniosków na projekty wodno-kanalizacyjne.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
W szkołach ponadpodstawowych trwają od wczoraj próbne egzaminy maturalne 2024. Testy diagnostyczne obejmują poziom podstawowy, rozszerzony oraz dwujęzyczny. Próbne matury ze wszystkich przedmiotów zostaną przeprowadzone w Formule 2023.
Czy krytykujący podstawę programową przedmiotu edukacja zdrowotna obawiają się „seksualizacji” dzieci, czy może chcą tylko zmobilizować elektorat?
W TIMSS 2023 wzięli udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrektorzy z niemal 60 krajów i regionów. Polscy uczniowie wypadli bardzo dobrze z matematyki i nauk przyrodniczych - niemniej, ich poczucie przynależności do szkolnych społeczności jest najmniejsze wśród badanych krajów.
Historia Collegium Humanum to idealny temat na komedię sensacyjną. Zwroty akcji, absurdalne dialogi, a w tle opowieść o współczesnej Polsce. W rolach głównych Szymon Hołownia, Krzysztof Bosak i Ryszard Czarnecki.
Resort edukacji potwierdza, że przedmiot biznes i zarządzanie stanie się przedmiotem maturalnym od 2027 r. CKE pracuje obecnie nad formułą tego egzaminu.
Od 5 do 17 grudnia tegoroczni maturzyści będą mogli przetestować swoją wiedzę i umiejętności ze wszystkich maturalnych przedmiotów. Na początek języki obce.
Koniec roku to czas aktywności organów skarbowych. Ostatnio głośno było o wzroście liczby fałszywych faktur, fiskus zapowiedział wzmożenie kontroli podatkowych w firmach. Jeśli nie wiesz, na czym one polegają i obawiasz się kar nawet za drobne błędy w rozliczeniach, zapisz się na bezpłatny webiar "Rzeczpospolitej" - „Jak przygotować się do kontroli skarbowej”.
Autorytet od prawa spółek - prof. Andrzej Kidyba - stanie przed komisją dyscyplinarną. Chodzi o skargę, jaką złożyli na niego w kwietniu studenci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas