Aktualizacja: 30.06.2021 11:38 Publikacja: 30.06.2021 00:01
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zajął się trzema podobnymi sprawami pomorskich przedsiębiorców, którym ZUS odmówił zwolnienia z obowiązku zapłaty składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r. Poszło o to, że mikroprzedsiębiorcy nie złożyli wymaganych przez przepisy antycovidowe deklaracji rozliczeniowych za poszczególne miesiące – określających wysokość składek, z których zapłaty mieli zostać zwolnieni.
Chodzi o art. 31zo ustawy 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przewiduje on prawo do zwolnienia z obowiązku opłacenia składek dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Na podstawie tego przepisu z obowiązku zapłaty składek zostało zwolnionych setki tysięcy mikroprzedsiębiorców. Teraz okazuje się, że część z nich nie dopełniła wszystkich obowiązków przewidzianych w przepisach antycovidowych. Warunkiem zwolnienia było bowiem złożenie deklaracji rozliczeniowych przewidziane w art. 31 zq ust. 1, 2 i 3 ustawy do 30 czerwca 2020 r., chyba że płatnik składek zwolniony był z obowiązku ich składania.
Ustawa o samorządzie gminnym zakazuje radnym prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Przewiduje też sankcje za złamanie tego zakazu.
Zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia powiatu nie można rozciągnąć na prowadzenie szkoły niepublicznej.
Długość okresów wykluczenia wskazuje art. 111 prawa zamówień publicznych. Kontrowersje budzi termin, od którego liczy się wykluczenie.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Spółka komunalna wykonująca zadania publiczne ma obowiązek udostępniania informacji publicznej jej dotyczącej, jak i związanej z podejmowaną przez nią działalnością, na wniosek albo w Biuletynie Informacji Publicznej.
Porozumienie zawarte przez spółkę z osobami prowadzącymi działalność nierejestrowaną wywołuje obowiązek ubezpieczeniowy.
Rok 2024 był okresem niebywałego łamania prawa, jego obchodzenia i tworzenia pozorów, że coś się zmienia i reformuje.
Sąd Najwyższy nie dostrzegł, że nikt w drodze sądowo-administracyjnej nie stwierdził nieważności powołania Dariusz Barskiego na funkcję prokuratora krajowego.
Bezpośrednie stosowanie norm Konstytucji RP mimo wielu wypowiedzi w orzecznictwie i literaturze nadal potrafi budzić wiele wątpliwości, a nawet można rzec: emocji.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
13 stycznia w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o Radzie Fiskalnej - nowej instytucji o charakterze doradczym, opiniotwórczym i eksperckim. Polska jest jedynym krajem UE, który nie ma jeszcze takiego organu. Na pierwsze owoce prac Rady trzeba będzie jeszcze poczekać.
Rodzice, którzy pobierają świadczenie wychowawcze 800 plus, powinni pamiętać o konieczności złożenia wniosku na nowy okres świadczeniowy w 2025 r. Nabór rozpocznie się już niedługo. Od kiedy można składać dokumenty?
Rodzice dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą się ubiegać o świadczenia z tego tytułu. O jakie wsparcie finansowe mogą wnioskować?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas