Uchwała budżetowa musi być zgodna z wieloletnią prognozą finansową

Zmiany w budżecie jednostki samorządu terytorialnego, które skutkują zaplanowaniem wydatku na realizację danego zadania w kwocie niższej niż przyjęto w wieloletniej prognozie finansowej, naruszają regulacje ustawy o finansach publicznych.

Publikacja: 09.03.2020 16:15

Uchwała budżetowa musi być zgodna z wieloletnią prognozą finansową

Foto: AdobeStock

- Na ostatniej sesji rady miejskiej przyjęto zmianę budżetu na bieżący rok – w zakresie wydatków na odnowienie elementów infrastruktury parku miejskiego. Zmniejszono pozycję wydatków o 80 tys. zł, gdyż środki były potrzebne na inne potrzeby socjalne. Nie dokonano w wieloletniej prognozie finansowej zmniejszeń limitu wydatków na 2020 r., bo to tylko plan - prognoza. Czy regionalna izba obrachunkowa może zakwestionować budżet w tym zakresie?

Analiza pytania wymaga odniesienia się do przepisów ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (u.f.p.). Stanowią one o istocie – po pierwsze, uchwały budżetowej, po drugie – wieloletniej prognozy finansowej. W art. 211 u.f.p. postanowiono, że budżet jednostki samorządu terytorialnego jest rocznym planem dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów tej jednostki. Budżet jednostki samorządu terytorialnego jest uchwalany na rok budżetowy. Rokiem budżetowym jest rok kalendarzowy.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Samorządowe spółki komunalne bez przetargu
Administracja
Zamówienie in-house? Gmina musi mieć powód, by go udzielić
Administracja
Strona postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy
Administracja
Czy sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego podlega VAT?
Administracja
Czy sołtysowi można wypłacić dietę choćby za jeden dzień? WSA rozstrzygnął