Stare pozwolenia na budowę nie stały się bezpieczne

Czy ten kto ma pozwolenie na budowę, po wejściu w życie nowego Prawa budowlanego, może spać spokojnie? Analiza przepisów przejściowych ustawy nowelizującej nie daje niestety pozytywnej odpowiedzi.

Aktualizacja: 03.01.2021 12:34 Publikacja: 03.01.2021 00:01

Stare pozwolenia na budowę nie stały się bezpieczne

Foto: Adobe Stock

Jedną z najistotniejszych zmian, jakie zostały wprowadzone do Prawa budowlanego od 19 września 2020 roku jest czasowe ograniczenie możliwości stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę. To bardzo ważna zmiana, od dawna postulowana przez środowisko deweloperów, powołujących się na brak pewności obrotu prawnego ze względu na możliwość eliminowania, nawet po wielu latach, ostatecznych pozwoleń na budowę.

Orzeczenie o stwierdzeniu nieważności pozwolenia na budowę niesie za sobą bardzo dotkliwe skutki. Oznacza bowiem, że decyzja taka jest traktowana jakby nigdy nie zaistniała w porządku prawnym. Tym samym, inwestor nie tylko traci pozwolenie na budowę, ale również naraża się na utratę innych decyzji wydanych na jego podstawie. Taki stan rodzi niepewność po stronie deweloperów, zarówno tych, którzy chcą rozpocząć roboty budowlane na podstawie ostatecznych decyzji jak i tych, którzy myślą o zakupie gruntu z ostatecznym pozwoleniem na budowę.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Reklama
Reklama