Aktualizacja: 03.08.2020 12:54 Publikacja: 03.08.2020 16:45
Foto: Adobe Stock
- Czy wójt musi uzyskać zgodę rady gminy na udzielenie pożyczki stowarzyszeniu które realizuje różne zadania gminy? Czy w razie umorzenia jakiejś części tej pożyczki też jest wymagana zgoda rady? Czy wójt sam może umorzyć część pożyczki albo odstąpić od dochodzenia należności?
Z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. i ustawy o samorządzie gminnym wynika, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i poręczeń udzielanych przez wójta w roku budżetowym. Przepis ten wyznacza więc ramy prawne do działań legislacyjnych dla rady gminy. Do kompetencji rady gminy należy jedynie ustalanie maksymalnej wysokości pożyczek udzielanych z budżetu. Przepis ten nie upoważnia jednak tego organu gminy, do innych działań związanych z tymi pożyczkami. Te są bowiem zarezerwowane dla organu wykonawczego gminy. Ma to uzasadnienie w treści art. 30 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy, z którego wynika, że do zadań wójta należy w szczególności wykonywanie budżetu. Przejawem wykonywania budżetu jest zaś m.in. udzielanie pożyczek. Na kanwie ww. regulacji w uchwale Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach z 2 lipca 2019 r. (Uchwała Nr 287/XVII/2019) stwierdzono nieważność uchwały rady gminy w sprawie udzielenia pożyczki dla stowarzyszenia. Zasadniczym motywem takiego rozstrzygnięcia było przekroczenie przez radę gminy zakresu upoważnienia ustawowego do udzielania pożyczek z budżetu gminy.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas