Reklama
Rozwiń

Usługi społeczne w nowych zamówieniach publicznych

Obowiązujące rozwiązania dotyczące udzielania zamówień na usługi społeczne są nadmiernie skomplikowane, dlatego ustawodawca w nowym Prawie zamówień publicznych zdecydował o ich uproszczeniu.

Publikacja: 06.04.2020 16:30

Usługi społeczne w nowych zamówieniach publicznych

Foto: 123RF

Usługi społeczne, do obowiązującej ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej ustawy Pzp), wprowadziła nowelizacja tej ustawy z czerwca 2016 r., implementując postanowienia Dyrektywy 2014/24/UE (dalej: Dyrektywa). Zgodnie z motywem 114 Dyrektywy: „Niektóre kategorie usług, a mianowicie tzw. usługi na rzecz osób, takie jak niektóre usługi społeczne, zdrowotne i edukacyjne, ze względu na swój charakter nadal mają ograniczony wymiar transgraniczny. Usługi te świadczone są w określonym kontekście, mocno zróżnicowanym w zależności od państwa członkowskiego z uwagi na różne tradycje kulturowe. Należy zatem ustanowić szczególny system udzielania zamówień publicznych na takie usługi, o wyższym progu niż próg mający zastosowanie do innych usług. Usługi na rzecz osób o wartości poniżej tego progu nie są zwykle przedmiotem zainteresowania usługodawców z innych państw członkowskich, chyba że istnieją konkretne przesłanki wskazujące inaczej, takie jak unijne finansowanie projektów transgranicznych."

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Czy "era papierowa" w urzędach się kończy?
Administracja
EZD w administracji – jak prowadzić elektroniczną dokumentację?
Administracja
Jaka stawka VAT za udostępnianie boiska stadionu miejskiego?
Administracja
Zakup usługi analitycznej z zagranicy a podatek u źródła
Administracja
Czy za częstszy odbiór szkła i papieru gmina może żądać opłaty dodatkowej?