Aktualizacja: 09.12.2019 14:55 Publikacja: 09.12.2019 16:15
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 4 listopada 2019 r. (sygn. 0115-KDIT1-1.4012. 612.2019.2.EA) rozstrzygnął kwestię ustalenia, czy gmina obciążająca okoliczne gminy kosztem wyżywienia dzieci uczęszczających do szkół na jego terenie, ma obowiązek opodatkowania tej usługi podatkiem VAT, a także czy ma obowiązek udokumentowania transakcji fakturą VAT.
Wniosek w omawianej sprawie złożyła gmina zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Gminny ośrodek pomocy społecznej (GOPS), będący jednostką budżetową gminy realizuje rządowy program, polegający m.in. na wydawaniu gorących posiłków dla dzieci w szkołach, przy czym program obejmuje dożywienie zarówno uczniów – mieszkańców wnioskodawcy, jak i mieszkańców innych okolicznych gmin. Dożywianie odbywa się za pośrednictwem firmy cateringowej, która każdego miesiąca obciąża GOPS zbiorczą fakturą VAT ze stawką podatku VAT 8 proc. Firma cateringowa wskazuje w wystawianych przez siebie fakturach symbol PKWiU 56.21.19.0 (tj. Usługi przygotowywania i dostarczania żywności dla pozostałych odbiorców zewnętrznych – katering) oraz nazwę towaru lub usługi - gorący posiłek. Następnie GOPS obciąża inne ośrodki pomocy społecznej za dożywianie dzieci zamieszkujących sąsiednie gminy, a dożywianych w szkołach na terenie wnioskodawcy, fakturą ze stawką 8 proc. VAT.
Najwyższa Izba Kontroli w kolejnych raportach ujawnia nieprawidłowości, do których zaskakująco często dochodzi w spółkach komunalnych.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Ingerencja organu nadzoru w uchwałodawstwo gminne może mieć miejsce tylko, gdy doszło do naruszenia prawa, a nie np. zasad celowości czy gospodarności.
Gdy wnioskodawca powołuje się na ogólne prawo do informacji publicznej, a istnieje inna szczególna podstawa do udostępnienia żądanych danych, np. ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku, to należy jej udzielić w tym innym trybie.
Pozwolenie na budowę może dotyczyć wybranych budynków, mogących samodzielnie funkcjonować. Jednak inwestor jest zobowiązany przedstawić projekt zagospodarowania terenu dla całego zamierzenia budowlanego.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Podmiot zobowiązany do udostępniania informacji publicznej powinien posiadać BIP. Brakuje jednak mechanizmów umożliwiających skuteczną kontrolę przestrzegania prawa.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Od użyczenia mieszkania, za które zatrudniony płaci miesięcznie 10 zł, można nie odprowadzać składek. To przełom w stanowisku ZUS.
Ustawodawca nie przewidział zwolnienia od podatku VAT dla odpłatnego udostępniania budynków.
Spółki komunalne dostarczają usługi zaspokajające podstawowe potrzeby wspólnoty. Wyjątkowo mogą prowadzić działalność gospodarczą wykraczającą poza zadania o charakterze użyteczności publicznej.
Spółka utworzona przez spółkę komunalną nie zapłaci podatku minimalnego, jeśli realizuje zadania użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i ciągłe zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych.
Podatnik zachowuje prawo do obniżenia VAT należnego o podatek naliczony wynikający z wydatków na inwestycję, która została zaniechana przez podatnika z uwagi na zmianę uwarunkowań rynkowych.
Przyznanie pracownikowi abonamentu parkingowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Pracodawca jest – jako płatnik – zobowiązany doliczyć wartość abonamentu do wynagrodzenia pracownika i pobrać odpowiednią zaliczkę na PIT.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Systematycznie rośnie liczba osób w wieku 60+. Współcześni seniorzy nie zajmują się jednak tylko robótkami ręcznymi i powolnymi spacerami. Dziś sprawnie posługują się smartfonami, uprawiają sport, a niektórzy po sześćdziesiątce kończą studia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas