Informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych lepiej złożyć bez zwłoki

Zastosowanie przez organ podatkowy kary porządkowej uzależnione jest od wystąpienia dwóch przesłanek: prawidłowego wezwania podmiotu do określonego zachowania oraz odmowy takiego zachowania przez ten podmiot np. do złożenia wyjaśnień, zeznań, okazania dokumentów.

Publikacja: 09.09.2021 14:03

Informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych lepiej złożyć bez zwłoki

Foto: Adobe Stock

- Chciałem oszczędzić na podatku (i mimo obowiązku) nie złożyłem informacji o nieruchomości, co uniemożliwiło wójtowi gminy obliczenie daniny. Nałożono więc na mnie karę – 2900 zł za rzekome utrudnianie i wydłużanie postępowania w sprawie podatku od nieruchomości. Czy wójt miał podstawy do nałożenia tej kary? Czy mogę starać się o jej anulowanie?

Zgodnie z art. 1c ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych organem podatkowym właściwym w sprawach podatków i opłat unormowanych w tej ustawie jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Z kolei, w art. 6 ust. 6 tej ustawy postanowiono, że osoby fizyczne (z zastrzeżeniem ust. 11), są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia takiego jak np. zmiana sposobu wykorzystywania nieruchomości lub jej części.

Pozostało 82% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Biznes
Teresa Siudem: Jesteś podwykonawcą? Zadbaj o swoje interesy
Biznes
Podwykonawca został bez zapłaty. Mógł tego uniknąć
Biznes
Czy fundacja w Liechtensteinie ochroni majątek przed egzekucją?
Biznes
Wezwania i oferty nabycia akcji spółki publicznej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Zarządzanie łańcuchami dostaw – nowe wyzwania dla firm