Wodorowa ofensywa. Zmiany ważne dla transportu

Resort klimatu i środowiska zapowiada na 2022 r. uchwalenie tzw. konstytucji wodorowej, w tym ustawy o wspieraniu produkcji wodoru ze źródeł niskoemisyjnych, a także szeregu rozporządzeń wykonawczych. Jednym z głównych obszarów zainteresowania ma być sektor transportu, w którym technologie wodorowe powinny zostać wdrożone w najbliższej perspektywie czasowej. Część regulacji istotnych dla tego sektora już obowiązuje.

Publikacja: 27.01.2022 12:09

Wodorowa ofensywa. Zmiany ważne dla transportu

Foto: Adobe Stock

W 2020 Polski Instytut Ekonomiczny opublikował raport „Gospodarka wodorowa w Polsce. Obserwacje na podstawie ram badawczych Technologicznego Systemu Innowacji" (Policy Paper, 2020, nr 5, Polski Instytut Ekonomiczny, Warszawa). Z jednego z przeprowadzonych na potrzeby przygotowania raportu badań wynikało, że 67 proc. ankietowanych ekspertów twierdziło, iż jedną z barier dla bardziej dynamicznego rozwoju gospodarki wodorowej są przepisy prawne, a w zasadzie ich brak.

Niedawno przyjęta przez rząd ostateczna wersja Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040 („PSW") jako jeden z głównych celów służących rozwojowi gospodarki wodorowej w Polsce określa stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego. Rząd w PSW zapowiedział opracowanie regulacji, które miałyby przyjąć formę pakietu nowelizacji poszczególnych ustaw (m.in. Prawa energetycznego, ustawy o odnawialnych źródłach energii, Prawa budowlanego) lub specjalnej ustawy - Prawo wodorowe, choć niewykluczone, że wdrożone zostaną oba rozwiązania.

Pozostało 89% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Koniec roku = zmiany w podatkach. Nie obejdzie się bez problemów
Biznes
Zleceniobiorca może bronić się przed mobbingiem
Biznes
Usługi komplementariusza są opodatkowane VAT
Biznes
Jakie uprawnienia osobiste można przyznać akcjonariuszowi
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Globalny podatek wyrównawczy już od 1 stycznia