Aktualizacja: 21.01.2021 09:41 Publikacja: 21.01.2021 17:15
Foto: AdobeStock
W praktyce nie doszło jeszcze do takiego przypadku, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oczekuje objaśnień do nowych regulacji wprowadzonych do przepisów antykryzysowych. Wniosek trafił do wicepremiera Jarosława Gowina, ministra rozwoju, pracy i technologii.
Chodzi o art. 23 ust. 1 ustawy z 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, zwanej potocznie jako „ustawa o dobrym Samarytaninie". W myśl tego przepisu naruszenie przez przedsiębiorcę ograniczeń, nakazów i zakazów w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-12 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi) stanowi podstawę odmowy udzielenia pomocy publicznej, w szczególności wsparcia finansowego udzielanego na podstawie art. 2a ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W myśl tej regulacji, przedsiębiorca starający się o wypłatę wsparcia, np. postojowego, dotacji do wynagrodzeń pracowników czy o udzielenie ulgi w składkach ZUS, musi złożyć oświadczenie, że nie narusza ograniczeń, nakazów i zakazów określonych w przepisach antycovidowych. W przypadku stwierdzenia, że przedsiębiorca złożył nieprawdziwe oświadczenie, podmiot udzielający pomocy zażąda jej zwrotu razem z odsetkami. Przedsiębiorcy może także grozić wtedy odpowiedzialność karna za składanie fałszywych oświadczeń.
Dłużnik nie musi już przepisywać majątku na konkubinę, by ukryć go przed komornikiem. Może wykorzystać do tego l...
Wyegzekwowanie należności w niektórych sprawach jest problemem. Wiele egzekucji kończy się wydaniem postanowieni...
Początek 2025 roku przyniósł szereg komunikatów Urzędu Regulacji Energetyki, które wywołały liczne wątpliwości n...
Przedsiębiorca, decydując się na współpracę z sektorem publicznym, powinien pamiętać, że rządzi się ona innymi p...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Kodeks cywilny zawiera regulacje, na podstawie których wykonawca może domagać się dostosowania wysokości wynagro...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas