Aktualizacja: 01.11.2024 02:19 Publikacja: 10.03.2022 14:18
Foto: Adobe Stock
Pierwszym i najistotniejszym przepisem kluczowym dla zagadnienia przeniesienia spółki do innego państwa Unii Europejskiej jest art. 49 TFUE (Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej), który stanowi o tym, że ograniczenia swobody przedsiębiorczości obywateli jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego są zakazane w ramach postanowień traktatu. Zakaz ten odnosi się również do ograniczeń w tworzeniu agencji, oddziałów lub filii przez obywateli danego państwa na terytorium innego państwa członkowskiego. Z przepisów powyższych jasno zatem wynika, że spółka utworzona zgodnie z ustawodawstwem państwa członkowskiego ma prawo do przekształcenia się w spółkę prawa innego państwa UE (por. wyrok z 27 września 1988 r., Daily Mail and General Trust, 81/87, pkt 17), o ile spełnione są warunki określone w ustawodawstwie tego drugiego. W szczególności mowa o kryterium przyjętym przez państwo członkowskie dla celów powiązania spółki z jego krajowym systemem prawnym. Prawo Unii Europejskiej gwarantuje zatem swoim obywatelom swobodę przedsiębiorczości.
Produkty cyfrowe podłączone do internetu to ogromne ułatwienie. Ale mają też drugie oblicze – mogą być niebezpieczne.
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień
Sprzedaż swojego „udziału” umożliwia wspólnikowi rozstanie się ze spółką osobową, bez konieczności przeprowadzenia jej likwidacji. Jakie warunki trzeba spełnić, by skutecznie sfinalizować sprzedaż udziałów w spółkach: jawnej, partnerskiej, komandytowej?
Jest kilka wyzwań, które mogą zadecydować o powodzeniu procesu sukcesji.
Unia Europejska wprowadza kolejne wymogi dla cyfrowego świata. Szczególne obostrzenia dotyczą m.in.: przeglądarek, menedżerów haseł, VPN, systemów zarządzania siecią, routerów, inteligentnych urządzeń domowych. Co w praktyce oznacza Akt o Cyberodporności i jak przedsiębiorcy mają przygotować się do zmian?
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
W ostatnich tygodniach do sądów zaczęły trafiać pozwy Polskiego Funduszu Rozwoju przeciwko przedsiębiorcom, którzy korzystali z rządowych programów Tarcza Finansowa 1.0 i Tarcza Finansowa 2.0. Na co powinni przygotować się beneficjenci pomocy? Jakie działania podjąć?
Komisja Europejska sprawdza czy Temu, popularna platforma e-commerce z Chin, naruszyła dyrektywę o usługach cyfrowych. Chodzi o potencjalną sprzedaż nielegalnych produktów czy wprowadzające w błąd rekomendacje zakupów.
Jak Unia może wspomóc NATO i jak Polska może na tym skorzystać? – zastanawiają się eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich.
Twórcy i organizacje właścicieli praw autorskich wystosowali wspólny list do władz UE, zwracając uwagę na konieczność sprawnego implementowania Rozporządzenia o sztucznej inteligencji. Ma ono bowiem wydatnie ułatwić ochronę i egzekwowanie ich praw.
Nadal będzie istniała możliwość dofinansowania do wymiany kotła na paliwo gazowe, ale wyłącznie w zestawach zawierających odnawialne źródła energii - tak wynika z projektu Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Minister sprawiedliwości poinformował, że podpisał wniosek do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli w sprawie uchylenia immunitetu Grzegorzowi Braunowi. Chodzi m.in. o głośną sprawę zgaszenia świec chanukowych w Sejmie.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” sporo miejsca poświęcamy tematyce funkcjonowania spółek komunalnych.
Przed władzą – poprzednią czy obecną – otworzy się droga do rządów autorytarnych. Nikt bowiem nie będzie już „umierał” za sędziów.
W wyniku zmiany przepisów rada nadzorcza w spółce komunalnej uzyskała bardzo skuteczne narzędzie do realizowania swoich zadań.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas