Strategia UE na rzecz tekstyliów zrównoważonych i o obiegu zamkniętym

Trend tzw. fast fashion, polegający na używaniu tańszej i gorszej jakości odzieży przez krótki czas, przyczynił się do znaczącego wzrostu produkcji oraz konsumpcji oraz produkcji w przemyśle tekstylnym. A to powoduje powstawanie dużej ilości odpadów oraz marnotrawstwo. Czas to zmienić.

Publikacja: 07.04.2022 17:24

Strategia UE na rzecz tekstyliów zrównoważonych i o obiegu zamkniętym

Foto: Adobe Stock

30 marca 2022 r. Komisja Europejska opublikowała długo wyczekiwaną przez branżę tekstylną Strategię UE na rzecz tekstyliów zrównoważonych i o obiegu zamkniętym (EU Strategy for Sustainable and Circural Textiles, dalej „Strategia”). Strategia zawiera szeroki katalog działań mających na celu dostosowanie ekosystemu tekstylnego do osiągnięcia zrównoważonej produkcji i konsumpcji. Jej głównym celem jest to, by do 2030 r. większość wyrobów tekstylnych wprowadzanych na rynek europejski cechowała się trwałością i nadawała się do recyklingu, była wolna od niebezpiecznych substancji, a ich produkcja odbywała się z poszanowaniem środowiska i w sposób etyczny. Strategia jest spójna z postulatami Europejskiego Zielonego Ładu, Planem Działania Dotyczącego Gospodarki Obiegu Zamkniętego oraz Strategią Przemysłową. Ponadto ma na celu stworzenie konkurencyjnego i nowoczesnego sektora, odpornego na kryzysy.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Elektrownia jądrowa w Polsce to projekt inny niż wszystkie. Przed inwestorami wielkie wyzwanie
Biznes
Teresa Siudem: Kiedy wspólnik traci kontrolę nad spółką
Biznes
Szkolenie przed założeniem firmy w kosztach PIT
Biznes
Czy zarząd może działać wbrew wspólnikom spółki z o.o.?
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Biznes
Opóźniasz zapłatę kontrahentowi? Grożą za to kary