Pre-pack – nabycie aktywów upadającego przedsiębiorstwa

Za sprawą nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe, która weszła w życie 1 grudnia 2021 r., poprawiła się sytuacja potencjalnego nabywcy majątku niewypłacalnego dłużnika w ramach przygotowanej likwidacji – m.in. rozszerzono katalog form wniesienia wadium w takim postępowaniu.

Publikacja: 07.04.2022 17:24

Pre-pack – nabycie aktywów upadającego przedsiębiorstwa

Foto: Adobe Stock

Przygotowana likwidacja (szerzej znana jako „pre-pack”) jest to instytucja, która w uproszczeniu sprowadza się do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości wzbogaconego o ofertę na zakup majątku dłużnika. Z uwagi na to, że obowiązuje w naszym porządku prawnym już od 1 stycznia 2016 r. staje się coraz popularniejszym sposobem na nabycie aktywów upadającego przedsiębiorstwa. Choć ustawodawca przy okazji kolejnych nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe regularnie wprowadza pewne udoskonalenia do przepisów o przygotowanej likwidacji, nadal nie jest ona rozwiązaniem idealnym. Za sprawą ostatniej korekty przepisów, która weszła w życie z dniem 1 grudnia 2021 r. poprawie uległa przede wszystkim sytuacja potencjalnego nabywcy majątku niewypłacalnego dłużnika. Równocześnie poprawiono kilka technicznych mankamentów związanych z procedurą, które wprawdzie samoistnie nie odgrywają pierwszoplanowej roli w praktyce, to tak jak każde usterki techniczne – mogą niekiedy determinować powodzenie całego planu.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia