Za uszkodzenie korony drzewa burmistrz nałoży karę

Stan wyższej konieczności to zaistnienie nagłej, niespodziewanej, niedającej się przewidzieć sytuacji, w której zniszczenie drzew jest jedyną możliwością usunięcia lub odwrócenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego zdrowiu i życiu czy też mieniu.

Publikacja: 05.05.2022 22:28

Za uszkodzenie korony drzewa burmistrz nałoży karę

Foto: Adobe Stock

- Wójt gminy wymierzył naszej spółce karę pieniężną za rzekome zniszczenia kilku drzew, na kwotę niemal 20 tys. zł. W uzasadnieniu podano, że wycięto ponad 50 proc. korony drzew. W ocenie spółki kara jest niesłuszna, przycinki koron tych drzew dokonano ze względów estetycznych, żeby się nie rozrastały. Czy można zakwalifikować przycinkę jako stan wyższej konieczności?

Odpowiadając na pytanie należy odnieść się do przepisów ustawy o ochronie przyrody. Punktem wyjścia jest art. 88 ust. 1 ww. ustawy, gdzie postanowiono, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną m.in. za uszkodzenie drzewa spowodowane wykonywaniem prac w obrębie korony drzewa.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm