Nadchodzi czas biometanu – najważniejsze zmiany

Przełom 2021 i 2022 roku to czas nowych, perspektywicznych kierunków zmian dla sektora biometanu - odnawialnego, niekopalnego źródła energii otrzymywanej z biomasy, stanowiącego odpowiedź na zagrożenie związane z emisją gazów cieplarnianych. Dowodem rosnącego zainteresowania polskiego ustawodawcy zwiększeniem jego roli w gospodarce są wdrożone i planowane inicjatywy legislacyjne.

Publikacja: 12.05.2022 20:56

Nadchodzi czas biometanu – najważniejsze zmiany

Foto: Adobe Stock

Na początku warto przypomnieć ustalenia 26. konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu, która odbyła się w Glasgow pod koniec 2021 r. Wśród nich należy wyróżnić zidentyfikowanie problemu emisji metanu i zobowiązanie światowych przywódców do podjęcia działań w celu ograniczenia jego emisji do 2030 r. Konkluzje te były konsekwencją wcześniejszego stanowiska m.in. Unii Europejskiej i USA w ramach tzw. globalnego zobowiązania dotyczącego metanu (ang. Global Methane Pledge). W porozumienie to zaangażowanych jest 105 państw, wśród których znajduje się sześć spośród 15 największych na świecie emitentów metanu (USA, Brazylia, Indonezja, Nigeria, Pakistan i Meksyk). Deklaracje podjęte w ramach Global Methane Pledge mają charakter przełomowy, bowiem po raz pierwszy na tak wysokim szczeblu, w sposób zdecydowany ustosunkowano się do zagrożenia związanego z emisjami metanu do atmosfery – a to z kolei zwiastuje szerokie perspektywy dla zwiększenia produkcji i zastosowania biometanu.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm