Reklama
Rozwiń

Nadchodzi czas biometanu – najważniejsze zmiany

Polski ustawodawca wydaje się coraz mocniej zauważać rosnący potencjał biometanu jako ekologicznego, odnawialnego paliwa, które może wspomóc transformację energetyczną polskiej gospodarki. Świadczą o tym planowane zmiany legislacyjne, mające na celu stworzenie otoczenia prawnego dla prowadzenia działalności związanej z wytwarzaniem czy przesyłaniem biometanu.

Publikacja: 19.05.2022 20:09

Nadchodzi czas biometanu – najważniejsze zmiany

Foto: Adobe Stock

W pierwszej części artykułu („Rzeczpospolita" z 13 maja br.) omówiliśmy najistotniejsze globalne inicjatywy dotyczące rozpowszechnienia zastosowania biometanu w gospodarce, jego wpływ na możliwość ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (w szczególności metanu) do atmosfery oraz istotną inicjatywę legislacyjną poświęconą biometanowi w postaci projektowanej nowelizacji ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (tekst jedn. DzU z 2021 r. poz. 110 ze zm.; „ustawa OZE”), która ma wprowadzić do polskiego prawa chociażby definicję biometanu. Planowana nowelizacja ustawy OZE to jednak nie jedyny przykład rosnącego zainteresowania polskiego ustawodawcy biometanem i potencjalnymi możliwościami jego gospodarczego wykorzystania. Świadczą o tym inne zmiany w prawie, zarówno te w przypadku których proces legislacyjny już się zakończył, jak i znajdujące się w fazie opracowywania.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Alkomat przy wejściu do pracy?
Biznes
Czy wciąż możliwy jest outsourcing cudzoziemca
Biznes
Fundacja rodzinna a działalność gospodarcza – granice zwolnienia z CIT
Biznes
Kidinfluencerzy – mali twórcy, wielki biznes dzieci (dorosłych?)
Biznes
Wypłata komplementariuszowi zaliczek na poczet zysku – skutki podatkowe