Nadchodzi czas biometanu – najważniejsze zmiany

Polski ustawodawca wydaje się coraz mocniej zauważać rosnący potencjał biometanu jako ekologicznego, odnawialnego paliwa, które może wspomóc transformację energetyczną polskiej gospodarki. Świadczą o tym planowane zmiany legislacyjne, mające na celu stworzenie otoczenia prawnego dla prowadzenia działalności związanej z wytwarzaniem czy przesyłaniem biometanu.

Publikacja: 19.05.2022 20:09

Nadchodzi czas biometanu – najważniejsze zmiany

Foto: Adobe Stock

W pierwszej części artykułu („Rzeczpospolita" z 13 maja br.) omówiliśmy najistotniejsze globalne inicjatywy dotyczące rozpowszechnienia zastosowania biometanu w gospodarce, jego wpływ na możliwość ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (w szczególności metanu) do atmosfery oraz istotną inicjatywę legislacyjną poświęconą biometanowi w postaci projektowanej nowelizacji ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (tekst jedn. DzU z 2021 r. poz. 110 ze zm.; „ustawa OZE”), która ma wprowadzić do polskiego prawa chociażby definicję biometanu. Planowana nowelizacja ustawy OZE to jednak nie jedyny przykład rosnącego zainteresowania polskiego ustawodawcy biometanem i potencjalnymi możliwościami jego gospodarczego wykorzystania. Świadczą o tym inne zmiany w prawie, zarówno te w przypadku których proces legislacyjny już się zakończył, jak i znajdujące się w fazie opracowywania.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Biznes
Mediacja czy arbitraż? Sposoby na konflikt wspólników