Aktualizacja: 05.12.2024 10:53 Publikacja: 26.05.2022 18:21
Foto: Adobe Stock
Pod koniec kwietnia br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt nowej ustawy Prawo własności przemysłowej („Projekt” lub „Projekt p.w.p.”) wraz z obszernym uzasadnieniem. Projekt obfituje w wiele nowych lub uaktualnionych rozwiązań prawnych, których najważniejszy cel jest jeden - uczynienie krajowego systemu uzyskiwania, utrzymywania oraz egzekwowania praw własności przemysłowej bardziej przejrzystym, przyjaznym dla twórców i przedsiębiorców oraz efektywnym. To z kolei ma przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki. W artykule przyjrzymy się najistotniejszym i najciekawszym, w naszej ocenie, zmianom zaproponowanym w Projekcie p.w.p.
Ruch w centrach handlowych wzrósł średnio o 8,5 proc., wyższą frekwencję widać było także w dyskontach czy hipermarketach. Sezon świąteczny może dać wreszcie mocniejszy impuls do zakupów.
Kolejną zmianę terminu wejścia w życie zalicza właśnie system kaucyjny. Kaucje za butelki zobaczymy jednak nie w październiku 2025 r., ale w styczniu 2026 r. Samorządy nadal walczą o przejęcie kaucji, których nikt nie odbierze.
Ogłoszenie upadłości nie prowadzi do wygaśnięcia czy rozwiązania umowy ubezpieczenia obowiązkowego ani do przedłużenia bytu prawnego takiej umowy. W pozostałych przypadkach decyzja może należeć do syndyka i sędziego komisarza.
Benjamin Franklin napisał kiedyś, że na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. W dzisiejszym numerze piszemy o jednym i o drugim.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
13 grudnia zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) zaostrzające przepisy dotyczące bezpieczeństwa produktów i podnoszące standardy zarówno w handlu stacjonarnym, jak i internetowym.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Zmiany w programie Czyste Powietrze są konieczne
Prezydent-elekt Donald Trump nominował Paula Atkinsa na nowego przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Ta nominacja ucieszyła branżę kryptowalutową i przyczyniła się do tego, że kurs bitcoina sięgnął 100 tys. dolarów.
Będziemy musieli wspiąć się ponad tradycyjne podziały i pamiętać o tym, że od nas zależy bezpieczeństwo całego kontynentu - mówił w czasie spotkania z szefową PE Robertą Metsolą w Warszawie premier Donald Tusk.
To podobno nie jest plotka, że Andrzej Duda może zostać członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), ale raczej nie pomoże mu w tym Donald Trump.
Ministrowie zdrowia państw Unii Europejskiej zaktualizowali zalecenia dotyczące miejsc wolnych od dymu papierosowego. Najnowsze rekomendacje unijne obejmą także e-papierosy oraz podgrzewane wyroby tytoniowe.
Znowelizowane przepisy ustawy powodziowej przewidują, że przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą starać się m.in. o umorzenie składek ZUS. A pracownicy z terenów powodziowych będą mogli korzystać z 20 dni wolnych jeszcze w 2025 r.
Zwroty z ugód bankowych z frankowiczami, które są zawierane w celu ograniczenia strat i mają zabezpieczać banki przed skierowaniem sprawy do sądu oraz roszczeniami kredytobiorców, nie mogą być kosztem podatkowym w CIT.
Organizatorzy wciąż szukają sponsorów i próbują spiąć budżet, a imprezy nie chcą sami piłkarze
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas