Śledzenie transferu kryptoaktywów – zmiany w unijnym rozporządzeniu

Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy uznała, że z transferami kryptoaktywów wiążą się takie same ryzyka jak w przypadku transferu elektronicznych środków pieniężnych. W związku z tym, unijny prawodawca rozpoczął proces zmiany przepisów, by umożliwić śledzenie i identyfikację również takich transferów.

Publikacja: 26.05.2022 18:25

Śledzenie transferu kryptoaktywów – zmiany w unijnym rozporządzeniu

Foto: Adobe Stock

W kwietniu 2022 r. Parlament Europejski wyraził zgodę na rozpoczęcie negocjacji w sprawie przepisów, które umożliwią śledzenie i identyfikację transferów kryptoaktywów. Rozwiązania te zostały zaproponowane przez Komisję Europejską w projekcie przekształconego Rozporządzenia UE 2015/847 w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych i niektórych kryptoaktywów. Przepisy mają na celu zapewnienie dostatecznej ochrony posiadaczy kryptoaktywów i zapobieganie praniu pieniędzy. Te same przepisy mogą okazać się jednak sporym ciężarem dla dostawców świadczących usługi na rzecz inicjatorów i beneficjentów takich transferów.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Od 10 listopada ważne zmiany w umowach telekomunikacyjnych. Abonenci zyskają?
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Biznes
Jak zapewnić zgodność umów z rozporządzeniem DORA
Biznes
Komu nerkę, komu przeszczep - czy moralność da się opisać w AI?
Biznes
Jak transfer biznesu za granicę wpływa na ceny transferowe
Biznes
Podczas klęsk żywiołowych trzeba szczególnie uważać na dane osobowe