Pandemia uświadomiła nam, jak niezwykle istotną kwestią jest profesjonalna i pełna cyfryzacja usług publicznych. Wystarczy przypomnieć, że bez możliwości pracy zdalnej w urzędach Covid-19 zupełnie sparaliżowałby funkcjonowanie administracji publicznej. Jednocześnie na długo przed pandemią branża budowalna podnosiła konieczność znacznego zdynamizowania cyfryzacji procedur budowlanych. W tym obszarze nadal jest wiele do zrobienia, jednak trzeba przyznać, że portal e-Budownictwo zawiera coraz więcej możliwości. Jak z nich skorzystać?
Co można załatwić w e-Budownictwo?
Serwis e-Budownictwo, to rządowa aplikacja pozwalająca na załatwianie wybranych formalności budowlanych. Aktualnie dostępnych jest tam dwadzieścia sześć wniosków. Dotyczą one m.in.: ustalenia warunków zabudowy; zgłoszenia budowy domu do 70 m2; zgłoszenia robót budowlanych; zawiadomienia o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego; pozwolenia na użytkowanie, legalizacji samowoli budowlanej.
Jednocześnie rząd zapowiada, że narzędzie to będzie sukcesywnie rozbudowywanie. Celem tych prac jest doprowadzenie do sytuacji, w której konieczność wizyty w urzędzie w sprawie budowlanej będzie wyjątkiem od reguły ich załatwiania online.
Co istotne, już teraz za pomocą e-Budownictwa można składać nie tylko same wnioski, ale również niezbędne do nich załączniki, np. właściwe dokumenty planistyczne. Tu z kolei trzeba pamiętać o zapisywaniu ich w odpowiednim formacie.
Czytaj więcej
Rząd działa nieuczciwie oferując projekty małych domów za złotówkę – twierdzi Izba Architektów.
Przykład:
Stronę tytułową, spis treści i załączników oraz część opisową i rysunkową projektu budowlanego należy zapisać w formacie pdf. Inny format jest dopuszczalny dla zapisu pozostałych wymaganych elementów, np. kopii uzgodnień.
Uwaga na załączniki
Z praktycznego punktu widzenia zawsze warto pamiętać o odpowiednim nazwaniu załączników – w sposób określony w załączniku do rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z 29 czerwca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (DzU z 2021 r., poz. 1169). W przeciwnym wypadku należy liczyć się z wezwaniem do uzupełnienia braków formalnych.
Jednocześnie nie ma przeszkód, aby sam wniosek, o ile jest dostępny na portalu e-Budownictwo, złożyć online, natomiast załączniki dostarczyć do urzędu w formie papierowej. Dopuszczalne jest także odwrotne rozwiązanie, czyli dołączenie cyfrowej wersji dokumentacji do papierowego wniosku. Poza tym sięgnięcie po portal e-Budownictwo nie oznacza konieczności prowadzenia elektronicznej korespondencji z urzędem. Wnioskodawca może zdecydować, że pisma w sprawie chce otrzymywać w sposób tradycyjny.
Niezbędne narzędzia
Korzystanie z portalu e-Budownictwo nie wymaga zbyt zaawansowanej technologii. Właściwie jedynym wyzwaniem jest tu posiadanie odpowiedniego podpisu, bez którego wniosek po prostu nie zostanie złożony. Chodzi tu o: podpis kwalifikowany, podpis zaufany oraz podpis osobisty. Aby złożyć wniosek budowlany online wystarczające jest posiadanie jednego z tych podpisów. Dokumenty podpisane w ten sposób – a procedury budowlane nie są tu wyjątkiem – posiadają moc prawną taką, jak oryginały. Warto przypomnieć, że o ile podpis kwalifikowany stanowi usługę komercyjną, o tyle podpis zaufany i osobisty jest dostępny bezpłatnie. Z pierwszego z nich każdy z nas może skorzystać z poziomu profilu zaufanego. Można go założyć za pośrednictwem najbardziej popularnych w Polsce banków, a także przez internet – tu jednak trzeba liczyć się z koniecznością potwierdzenia tożsamości przez urzędnika. Przy czym istnieje możliwość, aby załatwić to za pośrednictwem wideorozmowy.
Natomiast podpis osobisty jest elementem e-dowodu. Obecnie, aby posiadać taką usługę wystarczy wyrazić na nią zgodę przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego. Wówczas podpis, którego użycie pociąga ze sobą takie same skutki prawne, jak złożenie własnoręczne sygnowanie dokumentu, staje się częścią e-dowodu.
Przy cyfrowym załatwianiu formalności budowlanych nie jest wykluczone działanie przez pełnomocnika. Może być to szczególnie korzystne wówczas, gdy w sprawie występuje kilku inwestorów. Pozwala to uniknąć konieczności elektronicznego podpisywania dokumentów przez każdego z nich.
ZDANIEM AUTORA
Konrad Dyda - prawnik w Kancelarii Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni
e-Budownictwo stanowi niezwykle użyteczne narzędzie. Wymaga ono jeszcze udoskonalenia, a przede wszystkim rozbudowy o nowe funkcjonalności, jednak jego dotychczasowe działanie – zwłaszcza w perspektywie niezbyt dobrych doświadczeń z cyfryzacją usług publicznych w Polsce – pozwala żywić umiarkowany optymizm, co do pełnego przejścia w tryb zdalny przy załatwianiu zdecydowanej większości formalności budowlanych.