Dlaczego akcjonariusz nie powinien „porzucać” prostej spółki akcyjnej?

Nawet jeśli przedsięwzięcie, dla którego założono spółkę, zakończy się niepowodzeniem, w interesie akcjonariuszy jest doprowadzenie do likwidacji, a nie pozostawianie spółki „samej sobie”.

Publikacja: 09.06.2022 19:43

Dlaczego akcjonariusz nie powinien „porzucać” prostej spółki akcyjnej?

Foto: Adobe Stock

W praktyce może się zdarzyć, że akcjonariusze prostej spółki akcyjnej (PSA) zbyt optymistycznie oceniają szanse na sukces swojego przedsięwzięcia lub po prostu napotkają na nieprzewidziane przeszkody w jego realizacji. Może też dojść do innych okoliczności, które sprawią, że nie widzą potrzeb dalszego istnienia PSA (np. spory między akcjonariuszami lub nieznalezienie inwestora na dalsze finansowanie działalności spółki). Psychologicznie kuszącym może być dla akcjonariusza po prostu wycofanie się z aktywności w ramach spółki. Jednak w większości przypadków złym rozwiązaniem jest pozostawienie nieaktywnej spółki w obrocie. Nawet jeśli dany akcjonariusz nie jest i nie był członkiem zarządu (a więc nie ciąży na nim np. obowiązek składania sprawozdań finansowych lub złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości), może się okazać, że bierność jest dla niego niekorzystna.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia