Zgłoszenie wierzytelności po nowelizacji prawa upadłościowego

Od 1 grudnia 2021 r. każdy wierzyciel, który chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym powinien zgłosić swoją wierzytelność syndykowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Od zasady tej są wyjątki.

Publikacja: 16.06.2022 11:07

Zgłoszenie wierzytelności po nowelizacji prawa upadłościowego

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z zasadą optymalizacji, każde postępowanie upadłościowe należy prowadzić tak, aby roszczenia wierzycieli mogły zostać zaspokojone w jak najwyższym stopniu. Poza pewnymi wyjątkami, to właśnie zaspokojenie wierzycieli, powinno wysuwać się na pierwszy plan, jako główny cel prowadzenia upadłości wobec niewypłacalnego dłużnika. Nie są to jednak wytyczne absolutne, bowiem w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów) upadłość ma zmierzać w kierunku umorzenia zobowiązań niewykonanych w postępowaniu upadłościowym, tj. oddłużenia borykającego się z problemami finansowymi konsumenta. Wskazać należy, że zaspokojenie w największym możliwym zakresie – w odniesieniu do przedsiębiorców – najczęściej będzie wiązało się z koniecznością sprzedaży majątku dłużnika przez syndyka. Może się jednak zdarzyć taka sytuacja, w której likwidacja przedsiębiorstwa dłużnika nie będzie się opłacać, a bardziej korzystne dla wierzycieli okaże się dalsze jego prowadzenie i czerpanie zysków z bieżącej działalności, przy sprzedaży tylko niektórych składników majątku.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm