Zgłoszenie wierzytelności po nowelizacji prawa upadłościowego

Od 1 grudnia 2021 r. każdy wierzyciel, który chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym powinien zgłosić swoją wierzytelność syndykowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Od zasady tej są wyjątki.

Publikacja: 16.06.2022 11:07

Zgłoszenie wierzytelności po nowelizacji prawa upadłościowego

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z zasadą optymalizacji, każde postępowanie upadłościowe należy prowadzić tak, aby roszczenia wierzycieli mogły zostać zaspokojone w jak najwyższym stopniu. Poza pewnymi wyjątkami, to właśnie zaspokojenie wierzycieli, powinno wysuwać się na pierwszy plan, jako główny cel prowadzenia upadłości wobec niewypłacalnego dłużnika. Nie są to jednak wytyczne absolutne, bowiem w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów) upadłość ma zmierzać w kierunku umorzenia zobowiązań niewykonanych w postępowaniu upadłościowym, tj. oddłużenia borykającego się z problemami finansowymi konsumenta. Wskazać należy, że zaspokojenie w największym możliwym zakresie – w odniesieniu do przedsiębiorców – najczęściej będzie wiązało się z koniecznością sprzedaży majątku dłużnika przez syndyka. Może się jednak zdarzyć taka sytuacja, w której likwidacja przedsiębiorstwa dłużnika nie będzie się opłacać, a bardziej korzystne dla wierzycieli okaże się dalsze jego prowadzenie i czerpanie zysków z bieżącej działalności, przy sprzedaży tylko niektórych składników majątku.

Pozostało 90% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Wygrałeś szkolenie? Będzie podatek
Biznes
Zastosowanie sztucznej inteligencji w e-zdrowiu
Biznes
Jak uniknąć ryzyka wykluczenia z przetargu wypełniając JEDZ?
Biznes
Kiedy warto podpisać list intencyjny i jakie postanowinia w nim zawrzeć?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Biznes
SAFE – Korzystne rozwiązanie prawno-podatkowe dla start-upów