Poradnik: jakie prawa ma kupujący?

Niezależnie od tego w jaki sposób dokonamy zakupu i czy jesteśmy przedsiębiorcą czy konsumentem, przysługują nam określone prawa, jeśli zakupiona rzecz nie spełnia naszych oczekiwań.

Publikacja: 24.11.2022 22:03

Poradnik: jakie prawa ma kupujący?

Foto: Adobe Stock

- Towar, który kupiłem jest niezgodny z przedmiotem umowy. Jakie kroki mogę podjąć jako przedsiębiorca?

To, jakie działania możemy podjąć warunkują postanowienia zawarte w umowie, która nas łączy ze sprzedawcą. Jednak niezależnie od tego jak bardzo szczegółowe są inne postanowienia umowne, takie elementy transakcji jak: cena, opis przedmiotu umowy, warunki odstąpienia od umowy, czy też postępowanie w sytuacji, w której strona umowy nie wywiąże się ze swojego zobowiązania, powinny się w niej znaleźć. Wobec tego warto już na etapie zawierania umowy dokładnie przeanalizować czy nasze interesy są właściwie zabezpieczone. Ponadto nasze interesy zabezpieczają również przepisy rangi ustawowej, które zarówno przewidują możliwość aktywnego działania przez kupującego w razie niezgodności towaru z umową jak i wskazują, kiedy z tego rodzaju niezgodnością mamy do czynienia. Kodeks cywilny w art. 5561 § 1 zawiera przykładowy katalog przypadków, w których możemy stwierdzić, że zakupiona przez nas rzecz może zostać uznana za niezgodną z umową. Zgodnie z tym przepisem, rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli: nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia, nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór, nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia, bądź też rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym. Co warte podkreślenia, rzecz sprzedana jest również niezgodna z umową, w razie nieprawidłowego jej zamontowania i uruchomienia, jeżeli czynności te zostały wykonane przez sprzedawcę lub osobę trzecią, za którą sprzedawca ponosi odpowiedzialność, albo kupującego który postąpił według instrukcji.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Nadchodzi czas rozliczeń w spółkach
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Biznes
Zwyczajne zgromadzenie wspólników – jak się dobrze przygotować?
Biznes
Dzierżawa, czyli współpraca publiczno-prywatna na nieco innych warunkach
Biznes
Teresa Siudem: Unijna ochrona dla produktów rzemieślniczych
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Biznes
Umorzenie udziałów w spółce z o.o. – rodzaje, procedura, skutki podatkowe
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?