Aktualizacja: 04.04.2025 06:21 Publikacja: 24.11.2022 22:03
Foto: Adobe Stock
- Towar, który kupiłem jest niezgodny z przedmiotem umowy. Jakie kroki mogę podjąć jako przedsiębiorca?
To, jakie działania możemy podjąć warunkują postanowienia zawarte w umowie, która nas łączy ze sprzedawcą. Jednak niezależnie od tego jak bardzo szczegółowe są inne postanowienia umowne, takie elementy transakcji jak: cena, opis przedmiotu umowy, warunki odstąpienia od umowy, czy też postępowanie w sytuacji, w której strona umowy nie wywiąże się ze swojego zobowiązania, powinny się w niej znaleźć. Wobec tego warto już na etapie zawierania umowy dokładnie przeanalizować czy nasze interesy są właściwie zabezpieczone. Ponadto nasze interesy zabezpieczają również przepisy rangi ustawowej, które zarówno przewidują możliwość aktywnego działania przez kupującego w razie niezgodności towaru z umową jak i wskazują, kiedy z tego rodzaju niezgodnością mamy do czynienia. Kodeks cywilny w art. 5561 § 1 zawiera przykładowy katalog przypadków, w których możemy stwierdzić, że zakupiona przez nas rzecz może zostać uznana za niezgodną z umową. Zgodnie z tym przepisem, rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli: nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia, nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór, nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia, bądź też rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym. Co warte podkreślenia, rzecz sprzedana jest również niezgodna z umową, w razie nieprawidłowego jej zamontowania i uruchomienia, jeżeli czynności te zostały wykonane przez sprzedawcę lub osobę trzecią, za którą sprzedawca ponosi odpowiedzialność, albo kupującego który postąpił według instrukcji.
Do zwyczajnego zgromadzenia wspólników zarząd musi się solidnie przygotować. Błędy mogą być później trudne do na...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Z początkiem kwietnia, spółki z o.o., których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym weszły okres spraw...
Dzierżawa nie jest intuicyjnie kojarzona ze współpracą publiczno-prywatną. Stanowi ona jednak przydatne narzędzi...
Chronione będą nie tylko nazwy pochodzenia czy oznaczenia geograficzne, serów, win, napojów spirytusowych. Już z...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Umorzenie udziałów może służyć jako alternatywna forma wypłaty zysków zamiast dywidendy albo narzędzie do stabil...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas