Kiedy obrót używanym oprogramowaniem jest legalny?

Odsprzedaż programów komputerowych może budzić wątpliwości, a e-booków jest w ogóle niemożliwa. Dopuszczalne jest natomiast udostępnianie utworów osobom bliskim bez opłat.

Publikacja: 12.01.2023 20:00

Kiedy obrót używanym oprogramowaniem jest legalny?

Foto: Adobe Stock

Już 10 lat minęło od czasu wydania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) przełomowego, a zarazem kontrowersyjnego wyroku z 3 lipca 2012 r. w sprawie UsedSoft GmbH v. Oracle International Corp. W wyroku tym TSUE poruszył problematykę obrotu używanym oprogramowaniem w formacie cyfrowym. Wyrok ten zapoczątkował szereg dalszych rozstrzygnięć w przedmiocie zbywania używanych produktów elektronicznych. Jak to zwykle się zdarza, także i w tym przypadku prawo nie nadąża za rozwojem technologii. Jakie są zatem obecnie możliwości w zakresie zbywania utworów cyfrowych na rzecz osób trzecich? Czy takie działania są legalne, a jeśli tak to jakie warunki powinny być spełnione? Na te pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

Pozostało 95% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Zwolnienie z CIT dla alternatywnych spółek inwestycyjnych – pułapki i wyboje
Biznes
Czy wprowadzenie zamawiającego w błąd to czyn nieuczciwej konkurencji
Biznes
Roczna korekta VAT – o czym trzeba pamiętać
Biznes
Bez danych źle, z danymi też niedobrze
Biznes
5+2=rada wierzycieli w postępowaniu upadłościowym
Biznes
Wykonanie uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej można wstrzymać