Umowy wdrożeniowe IT – uprawnienia i obowiązki stron

Do sporów pomiędzy zamawiającym a wykonawcą dochodzi często w momencie odbioru programu komputerowego, z uwagi na ujawnione w nim wady. Pojawiają się wówczas wątpliwości: jakie przepisy znajdują zastosowanie do umów wdrożeniowych oraz z jakich uprawnień mogą skorzystać strony.

Publikacja: 19.01.2023 20:00

Umowy wdrożeniowe IT – uprawnienia i obowiązki stron

Foto: Adobe Stock

Zawierając umowę wdrożeniową wykonawca zobowiązuje się do podjęcia szeregu czynności skutkujących dostarczeniem zamawiającemu oraz zwykle uruchomieniem oprogramowania o cechach i funkcjonalnościach uzgodnionych pomiędzy stronami. Wieloetapowość oraz złożoność całego procesu wdrożenia często prowadzi do powstawania wad w przygotowanym przez wykonawcę systemie (nazywanych również błędami). Błędy w działaniu oprogramowania identyfikowane są zwykle w ramach ostatniego etapu, a więc testów przed produkcyjnym uruchomieniem oprogramowania. Moment ten w praktyce często prowadzi do sporu pomiędzy zamawiającym a wykonawcą w zakresie charakteru wykrytych błędów i odpowiedzialności za nie.

Pozostało 94% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Jak prawidłowo protokołować posiedzenia organów spółki z o.o.?
Biznes
Kontrowersje wokół e-recept wydawanych w receptomatach
Biznes
Inwestycje nad i pod gruntem – zalety własności warstwowej
Biznes
Unijna legislacja to również nasze prawo
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Biznes
Bezpieczne rozpoczęcie samozatrudnienia – jak się przygotować na B2B?
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki