Umowy wdrożeniowe IT – uprawnienia i obowiązki stron

Do sporów pomiędzy zamawiającym a wykonawcą dochodzi często w momencie odbioru programu komputerowego, z uwagi na ujawnione w nim wady. Pojawiają się wówczas wątpliwości: jakie przepisy znajdują zastosowanie do umów wdrożeniowych oraz z jakich uprawnień mogą skorzystać strony.

Publikacja: 19.01.2023 20:00

Umowy wdrożeniowe IT – uprawnienia i obowiązki stron

Foto: Adobe Stock

Zawierając umowę wdrożeniową wykonawca zobowiązuje się do podjęcia szeregu czynności skutkujących dostarczeniem zamawiającemu oraz zwykle uruchomieniem oprogramowania o cechach i funkcjonalnościach uzgodnionych pomiędzy stronami. Wieloetapowość oraz złożoność całego procesu wdrożenia często prowadzi do powstawania wad w przygotowanym przez wykonawcę systemie (nazywanych również błędami). Błędy w działaniu oprogramowania identyfikowane są zwykle w ramach ostatniego etapu, a więc testów przed produkcyjnym uruchomieniem oprogramowania. Moment ten w praktyce często prowadzi do sporu pomiędzy zamawiającym a wykonawcą w zakresie charakteru wykrytych błędów i odpowiedzialności za nie.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm